Vyliečte sa s herbárom

08.02.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - KEĎ LIEČI PRÍRODA – RUBRIKA    Príroda je veľká čarodejka. Brali si z nej to najlepšie naši múdri predkovia, môžeme aj my. Stačí si zájsť do lesa a nazbierať správne bylinky alebo si ich vypestovať na záhradke. Alebo zaloviť v komore medzi korením a zeleninou.

  • Aníz je obľúbené korenie pri príprave dezertov, krémov a pečiva, odvar z neho však je výborný pri ťažkostiach s nespavosťou, so žalúdočnou nevoľnosťou a s kašľom. Tí, ktorým veľmi nechutí a do jedla sa nútia, čo zvyšok populácie nechápe, môže tiež pomôcť.
  • Roztlčené klinčeky dodávajú výbornú chuť medovníkom, ale sú dobrým prostriedkom na zmiernenie bolesti zubov a na uvoľňovanie svalov.
  • Bez škorice by sme si asi nepochutnali na jablkovej štrúdli, ale jej konzumácia má okrem chuťového aj zdravotný prínos pre náš organizmus. Povzbudzuje totiž chuť do jedla a podporuje trávenie.
  • Čaj z koriandra účinne pomáha pri bolestiach brucha a pri nadúvaní. Samotné korenie podporuje tvorbu žalúdočných štiav, čím prispieva k dobrému tráveniu.
  • Zeler možno nevyzerá veľmi zvodne, ale je druhom zeleniny, ktorá výrazne zlepšuje zdravotný stav. Jeho konzumáciou si posilňujeme činnosť čriev, odvodňujeme organizmus čo prispieva k jeho celkovej detoxikácii a zvýšeniu obranyschopnosti.
  • Indické kari korenie je vlastne zmes viacerých druhov korenia, nechýba tam kardamom, koriander, rasca, škorica, klinček či kurkuma. Odporúča sa používať pri varení častejšie vtedy, ak sa chceme zbaviť nadbytočných kilogramov.
  • Cibuľa je schopným bojovníkom proti nádche. Musíme však akceptovať jej arómu počas noci. Ak si ju totiž očistenú a nadrobno nasekanú položíme na tanieriku vedľa posteľ, pomôže uvoľniť nos a zároveň vydezinfikovať sliznicu.
  • Zázvor prišiel k nám z Ázie a pre zaujímavú chuť sa uplatnil aj v našej kuchyni. Nie náhodou. Veď zmierňuje nevoľnosť, je dobrou prevenciou pred nadúvaním a plynatosťou a vôbec podporuje dobré trávenie. Zároveň znižuje hladinu cholesterolu v krvi.
  • Čaj z medovky si doprajeme vtedy, ak máme ťažkosti so spánkom. Táto liečivá rastlina upokojuje, pomáha proti stresu, uvoľňuje psychické napätie.
  • Rozmarín je obľúbenou bylinkou v kuchyni, vylepšuje polievky jedlá pripravené z hydiny, bravčového či baranieho mäsa a zo zeleniny i húb. No nechutí iba, ale aj lieči. Má protiinfekčné účinky, zlepšuje krvný obeh, povzbudzuje mozgovú činnosť, potláča úzkosť a stres a poskytuje úľavu pri svalových bolestiach.
  • Ak máme ťažkosti so žalúdkom, skúsme si rascu. Či už ako čajový odvar alebo korenie v jedle. Rasca tlmí kŕče svalov tráviaceho systému, upokojuje žalúdok a potláča hnilobné procesy v črevách.
  • Silice v čiernom korení podporujú produkciu slín i žalúdočných štiav a tým zlepšujú činnosť tráviaceho systému. Preto sa osvedčilo pridávanie mletého čierneho korenia do mastnejších jedál.
  • Možno aj vy trpíte v zimných mesiacoch herpesom. Nepríjemné pľuzgieriky, ktoré sa spoja do väčšej bolestivej rany, treba ešte v začiatkoch likvidovať. Neostáva nič iné len posilniť imunitný systém, preto si naordinujme strúčik cesnaku denne. To však nie je všetko. Roztlačeným cesnakom si treba natierať aj postihnuté miesto. Funguje to.
  • Pri dráždivom suchom kašli si môžeme pomôcť zemiakovým obkladom. Pár v šupke uvarených, ešte teplých, zemiakov zabalíme do uteráka a potom ich popučíme. Uterák so zmesou položíme pacientovi na hrudníka a ešte ho ovinieme väčším uterákom alebo tenkou dekou. Obklad však nesmie byť príliš horúci. Necháme ho pôsobiť asi 20 minút.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com