Pomôžme lymfe prúdiť

23.04.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - K VITALITE A ZDRAVIU    Možno trochu poetický názov v skutočnosti pomenúva dômyselný systém nenahraditeľný pre funkčnosť celého organizmu. Tajomná lymfa nám pomáha zbavovať sa všetkých škodlivých látok, ktoré by inak likvidovali všetky dôležité orgány.

Lymfa je sieť kanálikov, ktoré transportujú telové tekutiny. Zatiaľ čo cievny systém zabezpečuje prúdenie krvi a prísun kyslíka a živín, lymfa zodpovedá za odvoz škodlivých látok, toxínov, vírusov, parazitov, prachových častíc a splodín vznikajúcich pri látkovej výmene medzi bunkami. Je to naše malé súkromné OLO s "bohatým technickým parkom smetiarskej techniky a zbernými dvormi na likvidáciu odpadu".

Ako funguje

Už od rána sa dajú do pohybu odvodňovacie kanáliky. V priebehu celého dňa vyprodukuje telo 2 až 3 litre lymfatickej tekutiny svetložltej až čírej farby, ktorá vzniká v medzibunkových priestoroch a zbiera sa do lymfatických kapilár. Odtiaľ sa dostáva do lymfatických uzlín uložených na viacerých častiach tela. Tieto fungujú ako filtračné stanice a odvedú toxíny do žilového systému, ktoré ich premiestni do klasických orgánov na vylučovanie odpadu z tela von – do čreva, do močového systému a do pľúc. Vtedy sa už farba tekutín zmení na mliečne zakalenú pre vysoký obsah tukov pozbieraných po celom tele. Chod samotnej lymfy a tok očisťujúcej tekutiny umožňuje aj činnosť kostrového aparátu, dýchacích pohybov a peristaltiky čriev.

Zdravotné ťažkosti

Okrem toho, že lymfatický systém je doktorom ostatných orgánov a vysokou mierou sa podieľa na ich zdravom fungovaní, za signálmi, že niečo s nami nie je v poriadku, býva aj zlyhanie niektorej časti lymfy. Napríklad zväčšenie sleziny môže byť symptómom leukémie a zdurenie uzlín zase príznakom nádorového ochorenia lymfómu. Nebezpečný je najmä Hodgkinov lymfóm, ktorý sa prejavuje aj zvýšenou teplotou, nočným potením, svrbením pokožky a nevysvetliteľným úbytkom hmotnosti.

Podpisuje sa aj pod krásu

Zle fungujúca lymfa môže mať za následok aj stav vyčerpanosti, zníženú odolnosť organizmu voči infekciám a tiež obezitu pre nadmerné hromadenie tuku v tele. V neposlednom rade zodpovedá lymfa aj za celulitídu, ktorú spôsobuje kumulovanie toxických látok v bunkách, zväčšovanie podkožných tukových buniek a ich spájanie do hroznovitých strapcov. Ak si doprajeme pravidelnú masáž miest postihnutých celulitídou, zlepšíme tým aj tok tekutín a vylučovanie škodlivín lymfatickými cestami.

Odporúčania na zlepšenie funkčnosti lymfy:

  • pohyb aktivuje obeh lymfy, výborné sú cielené cviky jogy, ale aj iné športové aktivity
  • správny štýl stravovania – dostatok ovocia a zeleniny, menej mliečnych produktov a mäsa
  • pravidelné vyprázdňovanie čreva aj vďaka kvalitnému pitnému režimu a prísunu vlákniny
  • pitie ovocných a zeleninových štiav i čajov zo žihľavy, prasličky, šalvie, lipy a dubovej kôry na prečistenie krvi
  • kvalitná hygiena a denná sprcha spojená s masážou pomocou kefy, cení sa aj využívanie sauny
  • občasné detoxikačné kúry a pravidelné očistné dni, keď sa konzumuje len ovocie
  • lymfatická masáž u odborníka


Poznámka: Čo lymfe skutočne veľmi škodí? Pozor si treba dávať najmä na dlhodobý stres, na poškodené obličky a na nedoliečenú chrípku.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com