Matrac pre zdravý spánok

16.04.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - ZDRAVÉ BÝVANIE     Nechceme v žiadnom prípade vchádzať do intímnych zákutí súkromných túžob. Veľkým snom je v tomto prípade pohodlná posteľ, ktorá poskytne jej majiteľovi dokonalý relax. Veď si to väčšina z nás po dňoch plných stresu a povinností aj zaslúži. A zdravé i dostatočne dlhé spanie je zase predpokladom, že na druhý deň budeme všetko v pohode stíhať. V konečnom dôsledku sa kvalitná posteľ podieľa i na našich pracovných úspechoch a zdarnej kariére. O zdraví ani nehovoriac.

Význam dobrej postele a najmä matraca netreba podceňovať. Zobudiť sa ráno celý dolámaný s bolesťou v šiji alebo v chrbte, ktorá nás obmedzuje pri akejkoľvek činnosti a pohybe vrátane sedenia za počítačom v kancelárii, nie je žiadna výhra. A nekvalitný matrac môže dokonca trvalo poškodiť zdravie i stav chrbtice podobne ako nedostatok pohybových aktivít. Mnohí už pochopili a pri výbere tejto časti zariadenia spálne hľadajú najlepšiu alternatívu. Pred kúpou sa treba zorientovať v ponuke na trhu a poznať základné zásady kvalitného matracu. Či už bude pružinový alebo penový, mal by byť v prvom rade od renovovaného výrobcu a mal by zodpovedať konkrétnym fyziologickým požiadavkám a potrebám jeho používateľa.

Rošty i matrace

Ako v partnerstve aj tu platí dokonalý súzvuk. Snúbiť síce kvalitné ale v kombinácii nevhodné typy nie je správne riešenie. Preto pružinové matrace tvoria dokonalý pár s posteľou s pevným dnom a penové sa zase hodia lepšie k lamelovým roštom. V druhom prípade rošt garantuje pruženie a matrac zase pohodlie. Môžeme sa rozhodnúť pre pevný alebo polohovateľný rošt, prípadne luxusnejší s diaľkovým ovládaním, ale tvrdším orieškom bude vhodný matrac. Úlohu zohrávajú viaceré kritériá – či je niekto alergik, či spí radšej v chladnom prostredí, či preferuje polohu na chrbte alebo či sa príliš potí. Nasledujúce rady pomôžu pri výbere.

  • Základom je dostatok priestoru, matrac by mal byť preto o 20 cm dlhší ako je výška človeka. Minimálna šírka je 90 cm, ale väčšie pohodlie poskytne 100 až 120 cm široký matrac. V prípade dvojlôžka je minimálna šírka 160 cm. Optimálna hrúbka je 18 až 20 cm a minimálna 12 cm, to je dolná hranica na zabezpečenie pohodlného ležania. Dôležitá je aj výška lôžka, na ktorom je matrac umiestnený – najmenej by to malo byť 45 až 50 cm, z nižšieho by sa nám horšie vstávalo.
  • Druh materiálu a charakter riešenia si volíme podľa preferencií. Pružinový môžeme položiť na akýkoľvek podklad. Je navyše vzdušný, preto sa z neho lepšie odparuje pot. O kvalite penových rozhoduje použitý materiál a kombinovanie vrstiev, ktoré zaručia mäkkosť, ale zároveň rozkladajú správne hmotnosť tela, kopírujú prirodzené krivky tela a sú stabilnou oporou pre chrbticu.
  • Výhodou je aj snímateľný poťah, ktorý sa dá prať, a vyhotovenie s letnou a so zimnou stranou, každá má iné absorpčné vlastnosti.
  • Tvrdšie matrace vyhovujú ľuďom pracujúcim fyzicky a tým, ktorí spávajú radi na chrbte a bruchu, mäkšie preferujú tí, ktorí pri práci sedia alebo s obľubou spávajú na boku. Vysokí a štíhli ľudia si môžu voliť aj mäkšie matrace, pretože svoju váhu rozložia po jeho celej ploche, no pre nižších a ťažších spáčov sú pre tlak, sústredený v strede, vhodné tvrdšie a pevnejšie matrace.
  • Skúšať nový matrac by sme mali v polohe naboku – pri kvalitnom zostáva chrbtica v rovnej línii a bedrová časť sa neprepadá, ale materiál mapuje prirodzené tvary tela.
  • Seriózny výrobca ponúka záruky na celý matrac, nielen na jeho časti. Kvalitný by nám mal vydržať 7 až 10 rokov.

Spánok si likvidujeme sami

Aj dokonalá posteľ môže napokon zlyhať, ak sa dopúšťame prehreškov, ktorý likvidujú kvalitný spánok. Povedzme si preto, čo pred odchodom do nočnej svätyne robiť i nerobiť. Spať by sme mali v dobre vyvetranej, v tmavej a v tichej miestnosti, aby nás ani malé zdroje svetla a hluku nerušili. Kontraindikáciou sú aj zdroje elektromagnetického žiarenia – televízor, mobil a počítač. Dobré je tiež dodržiavať pravidelné rituály a rovnaký čas spánku. Neodporúča sa jesť neskoro večer, dokonca aj ovocie a sladkosti, ktoré zvyšujú hladinu cukru, zhoršujú kvalitu spánku. Rušivé tesne pred spánkom sú tiež pracovné alebo pohybové aktivity. Pred spánkom je múdrejšie čítať knihu, počúvať hudbu, dopriať si teplý kúpeľ s výluhom lipového kvetu, vypiť pohár medového mlieka alebo si pod vankúš položiť vrecúško so sušenými levanduľovými kvetmi.

Ak sa podobných odporúčaní budeme držať a zaobstaráme si kvalitný matrac, spánok môže byť tak perfektný, že pri každom zvonení budík nekompromisne umlčíme a predĺžime čas vychutnávania pohody na posteli našich snov.


redakcia a Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com