05.04.2019 10:20

Z profitu napokon handicap? Otrokmi počítača a internetu?

Zdravie a krása – Zdravé bývanie

 

Dobrovoľne pripútaní k počítaču. A bez smartfónu, ktorý okrem komunikácie poskytuje aj internetové spojenie, ani krok. Priam osudové vzťahy. Aj tak sa dá charakterizovať štýl života niektorých (či mnohých?) ľudí. Pretože nevedia, čo by si bez technických vynálezov počali. Problém nastáva, ak tento fenomén súčasnej doby, ktorého prvotné zadanie bolo uľahčovať život, prevalcuje všetko ostatné. A sofistikovaná pomôcka tak napokon začne manažovať človeka.

Žiadna záhadná transformácia vybavenia domácnosti, ale samotného konzumenta, jeho správania. Syndróm prekračovania hraníc normálu. Niekomu stačí pár telefonátov a občas informácia z internetových média plus polhodinka na sociálnej sieti, iný sa však podobným aktivitám venuje dlhé hodiny. A ak nestíha cez deň, doháňa to v noci. Riskuje tak viaceré zdravotné riziká súvisiace so surfovaním, chatovaním a posielaním SMS-iek a najmä s veľkou porciou času, ktorú si odkrajuje z každého dňa. Trpí telo a napokon aj psychika, ktorá mala pôvodne z podobných aktivít profitovať. Navyše človeku neostáva čas na zdravšie formy trávenia času, najmä športové a iné pohybové aktivity, ktoré svedčia pohybovému aparátu i srdcovo-cievneho systému. O to väčšie mínus pre fyzickú kondičku. Aké konkrétne ťažkosti hrozia extrémnym používateľom počítača a internetu?

Zhoršovanie zraku: Pri sústredenom pohľade na monitor sa znižuje frekvencia žmurknutí, ktoré pomáhajú obnovovať slzný film chrániaci oko pre vonkajšími vplyvmi. Rohovka i spojovka sú tým nedostatočne zvlhčované, vzniká syndróm suchého oka. Trenie citlivých tkanivových vrstiev oka o viečka potom môže viesť k poškodeniu povrchu a dokonca k vážnym poruchám videnia.

Problémy s pohybovým aparátom: Najmä pri nesprávnom štýle sedenia. Kŕčovitá, neprirodzená poloha je záťažou pre medzistavcové platničky, čo spôsobuje bolesti v krčnej a bedrovej časti chrbta. Priveľmi predklonená hlava býva príčinou brnenia v rukách a pocitov točenia hlavy a nevoľnosti. Napokon mnohí končia v ambulancii ortopéda a v rukách fyzioterapeuta. Už deti majú pre nesprávne držanie tela pri počítači degeneratívne zmeny na stavcoch chrbtice.

Zápaly v ramene: Príznakom exponovanej práce s počítačovou myšou sú bolesti v zápästí a v ramene alebo tenisový lakeť a niekedy až strata pohyblivosti prstov alebo i celej ruky. Dôvodom je zápal a neskôr degenerácia šliach pre rýchle a často opakované pohyby zaťažujúce rovnaké svalové skupiny.

Ťažkosti s nervami v zápästí: Pri nesprávnom umiestnení klávesnice môže vzniknúť syndróm karpálneho tunelu v zápästí, ktorý sa prejavuje bolesťou, slabosťou či necitlivosťou v ruke a brnením prstov. Častý problém počítačových grafikov, ktorých práca má počas celej pracovnej doby charakter často sa opakujúcich pohybov. Problém sa neraz rieši chirurgickým zákrokom.

Negatívny vplyv na psychiku: Spracovávanie množstva informácií a sústredenosť na monitor veľmi unavuje. Človek býva potom podráždený, roztržitý a môže mať poruchy spánku, prípadne aj depresie. Dôvodom bývajú aj negatívne reakcie na sociálnych sieťach a neosobná sprostredkovaná komunikácia, ktorá nemôže človeku nahradiť tradičný kontakt s okolím. U tínedžerov, ale aj u niektorých dospelých, sú problémom počítačové hry, najmä bojové, ktoré svojím charakterom ovplyvňujú myslenie i správanie mladých ľudí nesprávnym smerom. Špeciálnou kapitolou je vybudovanie závislosti, ktorá súvisí s nekontrolovaním používania smartfónu či počítača a internetovej ponuky. U niekoho prevažuje chat, u iného počítačové hry alebo sledovanie pornostránok a on-line sex.

Poznámka:

Rizikovým faktorom je aj elektrosmog, ktorí mnohí podceňujú. Vzniká v okolí elektromagnetického pola ako produkt elektrického prúdu alebo rádiových vĺn a zdrojom sú všetky eklektronické zariadenia v domácnosti. Negatívne vplyvy noviniek, ako je laptop, tablet či smartfón, nie sú pre krátkosť používania ešte kvalifikovane zhodnotené. Ale neurológovia, oční i praktickí lekári konštatujú, že u časti populácie sa v posledných rokoch výrazne zvýšili negatívne príznaky pôsobenia elektromagnetických vĺn – bolesti hlavy, poruchy koncentrácie i spánku, narušenie biorytmu, podráždené oči, únava alebo problémy so sluchom.

 

redakcia Doma a Rada: FOTO: www.pixabay.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada