15.11.2018 17:26

Z popadaného lístia perina pre pôdu

Domácnosť – Upratovanie a údržba

 

Listy všetkých farieb od žltej po hnedú začínajú vo veľkom padať, o dva týždne vytvoria priam súvislý koberec na chodníkoch či trávnik. Odstrániť či nechať na prírodu, aby opadané časti stromov zvládla sama? To je každoročná dilema všetkých záhradkárov a majiteľov domov.

  • Prvou možnosťou, ktorá poteší tých pohodlnejších, je nechať suché listy ležať na tráve a okolo stromov. Táto prirodzená pokrývka zabezpečí aspoň čiastočne zem pred mrazmi. A po oteplení na budúci rok sa zhnité lístie zmení na organické hnojivo. Časť listov však môžeme pohrabať a presunúť na kvetinové záhony, aby sme ochránili korene pestovaných druhov. Odporúča sa pridať navrch aj trochu zeminy, inak vietor listy odfúkne.
  • Druhou alternatívou je pohrabané lístie pridať ako kvalitný biologický odpad do kompostu a tým získať množstvo organickej hmoty, ktorá v ďalšej sezóne vyživí po vyzretí pôdu určenú na pestovanie zeleniny či kvetov. Na spodok uložíme zrezané a popadané konáre stromov a potom striedame vrstvu suchého lístia a čerstvo pokosenej trávy, ktorá hnilobný proces pre vysokú vlhkosť urýchli. Takto spracovať môžeme všetky listy s výnimkou tých z pagaštana, z orecha a z dubu, pretože sa rozkladajú pomaly. Naopak, veľmi dobre tlejú listy z ovocných stromov, z liesky, z javorov a z okrasných kríkov.
  • A ako získame listový humus, ktorý neskôr v záhrade účelne zužitkujeme? Pohrabané lístie natlačíme do drôteného koša, navrch nahádžeme vlhkú hlinu a zmes necháme pracovať niekoľko mesiacov až do jari.

 

Poznámka:

Do kompostu dávajme len zdravé lístie. Opatrní by sme mali byť pri listoch z ovocných stromov, na ktorých sa môžu vyskytovať zárodky hubových chorôb. Ich spóry by sa potom na jar dostali na mladé stromčeky. Nebezpečné sú aj listy napadnuté škodcami či parazitmi. Takéto lístie radšej odvezme na verejné smetisko alebo do obecnej kompostárne, kde ho spália. Páliť ho na vlastnom pozemku sa nevypláca, hrozí totiž pokuta, pretože splodiny z lístia narúšajú ozón.

 

TIP: Odhrabať tento biologický materiál môžeme, samozrejme, širšími hrabľami na lístie. Ale rýchlejšie to pôjde so špeciálnym záhradným vysávačom na čistenie chodníkov a terás. Uplatní sa najmä na väčšom pozemku. Niekedy je súčasťou tejto pomôcky aj drvič lístia.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.publicdomainpictures.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada