30.06.2020 10:46

Vodu z cestovín nevylievajte

Varenie – Rady z kuchyne

 

Nejde vždy len o šetrenie potravinami, niekedy použitím suroviny, ktorú sme považovali za odpad, sa dajú vylepšiť chuťové vlastnosti iných pokrmov. K tejto kategórii patrí aj osolená voda, v ktorej sme varili cestoviny.

Plánujete fazuľovú polievku?

Keď varíme strukovinové jedlo, zvyčajne namočíme hrach či fazuľu na noc v studenej vode. Ak ich však prelejeme vodou z cestovín, na varenie je potom potrebná kratšia doba a navyše takto pripravené strukoviny sú ľahšie stráviteľné a majú aj príjemnejšiu arómu a chuť.

 

Vylepšite omáčku

Vodou z cestovín, ktorá obsahuje okrem soli aj škrob, si pomôžeme pri príprave omáčky na špagety, ravioly  či tortellini. Pred dokončením stačí pridať zopár polievkových lyžíc tejto vody, ktorá sa postará vďaka soli o lepšiu chuť a prítomný škrob ako spojivo zabezpečí krémovú konzistenciu. Zvyšková voda z cestovín je dobrým základom pre rôzne druhy polievok, ktoré sa tak v predstihu trochu zahustené.

 

Ak si trúfate na domácu pizzu...

...skúste do cesta priliať namiesto obyčajnej vody z vodovodu radšej zvyškovú z uvarených cestovín. Takto to robia aj Taliani a oni sú predsa pizzoví majstri. Len nezabudnite, že osolená voda stačí na dochutenie cesta, netreba ho už potom soliť. Podobne sa dá vylepšiť aj cesto na chlieb.

Tipy pre údržbu:

  • Vodu z uvarených cestovín, ktorá je plná škrobu a preto aj minerálov a vitamínov, môžeme použiť aj na polievanie kvetov v na balkóne či zeleniny na záhrade. Nesmie byť však teplá a osolená.
  • Škrob rozpúšťa špinu a mastnotu, čo treba využiť pri čistení extra špinavého riadu. Hrniec alebo kuchynskú pomôcku jednoducho necháme asi 15 minút ponorenú vo vode z cestovín a potom v teplej vode poumývame rýchlejšie.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada