22.12.2022 20:24

Tradičné vianočné drobničky

Harmónia – Sviatky a tradície

 

Závislí od vianočných zvykov. Presne takí sme. Najmä teraz s blížiacim sa štedrým dňom lovíme v pamäti všetky milé spomienky na tradičné úkony, ktorých sa dopúšťali naši rodičia, aby jeden z posledných dní roku premenili na nádherne zázračný. Nech už sú to šupinky kapra pod tanierom, prekrojené jabĺčko alebo čakanie na zlaté prasiatko, všetko sa ráta ako dôveryhodné potvrdenie kúzelnej vianočnej atmosféry. Pripomeňme si pár milých zvykov.

 

Jabĺčko prekrojené pred štedrou večerou predpovedá zdravie členov rodiny. Červivé neveští nič dobré, ale dokonalo vykreslená hviezdička je zárukou dobrých správ.

Čerstvo rozlúsknutý vlašský orech má byť v jadre tiež zdravý, aby sme mohli spokojnejšie spávať.

Oblátka s medom ponúknutá každému členovi rodiny symbolizuje súdržnosť rodiny a pomáha ju tmeliť. Tak sa hovorí....

Aj bozkávanie pod imelom utužuje vzťahy, v tomto prípade však lásku medzi partnermi.

Finančnú prosperitu by nám malo zabezpečiť pár šupiniek kapra uložených pod obrusom alebo v peňaženke.

Čakanie na zlaté prasiatko na Štedrý deň je úžasne zaujímavým prvkom najmä pre najmladších členov rodiny, no má aj výchovný podtón. Sľub zázraku motivuje deti dodržať až do večere pôst, tak ako to určovali tradície. A drobci mali zároveň svoju vianočnú rozprávku.

Mali by sme vedieť, že...

  • ... aj keď sme si medovníky už dávno privlastnili ako regionálny symbol Vianoc, ich skutočným domovom je Egypt, kde podobnými koláčikmi z cesta plného voňavých korenín, zvykli zásobiť na ich dlhú cestu svojich zosnulých.
  • ... vianočka patrí k najstarších vianočným jedlám, zapletať ju zvykli gazdiné už v 16. storočí, aby bola na sviatočne prestretom stole hrdým stredobodom pozornosti.
  • ... cezmínu a iné zelené kríky považovali ľudia kedysi za magické, pretože dokázali odolať aj krutej zime, takže zelená sa potom stala jednou zo základných vianočných farieb a neskôr sa k nej pridala i červená ako symbol preliatej Ježišovej krvi.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com

 

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada