04.01.2022 15:40

Tradícia Troch kráľov

Harmónia – Sviatky a tradície

 

Aj keď v reáliách, najmä v mestách, mnohé tradície zanikajú, sviatky zvýraznené červenou v kalendári nám ich stále pripomínajú. Patrí k nim aj sviatok Troch kráľov, ktorý si každý rok pripomíname 6. januára.

Z biblického hľadiska ide o dátum, ktorý sa spája so zjavením troch kráľov, ktorí sa prišli pokloniť narodenému Ježišovi, doniesť mu dary a predpovedať jeho osud. Kult Troch kráľov sa začal šíriť v 4. storočí a bol veľmi silný najmä v stredoveku. Tento termín je zároveň dňom slávenia Vianoc pravoslávnou cirkvou.

 

Zaspievali koledy

V slovenských tradíciách sa sviatok spája s koledníkmi, ktorí chodili po dedine a zavítali do všetkých domov, aby jeho obyvateľom koledami pripomenuli narodenie Krista. Na dvere potom posvätenou kriedou nakreslili začiatočné písmená troch kráľov a letopočet, aby tak domu požehnali.

Veštenie budúcnosti

6. január sa spájal aj so zvykmi, ktorými si ľudia skúšali predpovedať alebo dokonca zabezpečiť lepšiu budúcnosť. Dievčatá si hneď zrána pri východe slnka si tvár poumývali snehom, ktorý im mal zaručiť sviežu pleť. A večer sa v kuchyni zapálilo niekoľko rovnako dlhých sviečok podľa počtu členov domácnosti a ten, ktorému zhorela najskôr, mal zomrieť ako prvý. Bolo to asi trochu drastické zahrávanie sa s ľudskou dušou, ktorá môže byť veľmi krehká, ak sa jej naimplantuje podobne negatívna informácia. Často sa tiež veštilo s hrnčekmi, ktorými sa priklopili viaceré predmety a každý si potom zvolil ten svoj. To, čo sa pod ním nachádzalo, malo predurčiť jeho smerovanie v nasledujúcom roku. Minca symbolizovala bohatstvo, prsteň svadbu, kúsok tkaniny cestu, chlieb dostatok všetkého, figúrka narodenie dieťaťa a uhlie choroby alebo i smrť.

V minulosti podobným znameniam ľudia asi verili viac. A hoci takéto zvyky niektoré rodiny dodržiavajú dodnes, tak skôr asi pre pocit súzvuku s tradíciami stáročia starými, ktoré predstavujú aj isté morálne hodnoty.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada