15.06.2017 16:18

Terapia slovom i obrazom

Aktuality

 

Nový projekt Občianskeho združenia pacientok s karcinómom prsníka – Amazonky je zameraný na prelomenie bariéry medzi pacientom a jeho zdravým okolím. Okrem devastačnej operácie a náročnej chemoterapeutickej, rádioterapeutickej a hormonálnej liečby sa musia onkologickí pacienti vyrovnať aj s ďalšou zmenou vo svojom živote – s pocitom sociálnej izolácie.

„Väčšina z nás Amazoniek, pacientok s karcinómom prsníka, tú situáciu dôverne pozná: ochoriete, zostávate doma, chránite si imunitu a liečite sa, no len málo ľudí z vášho okolia, priateľov, kolegov, ba dokonca z rodiny vám zavolá, aby vás podporil,“ hovorí predsedníčka Amazoniek Eva Bacigalová. „Až s odstupom času, keď sme sa z toho najhoršieho ako-tak vystrábili, nám známi hovoria, ako na nás mysleli, ako nám držali palce a verili, že sa vyliečime, no báli sa nám zavolať. Zistili sme, že jednoducho nevedeli, ako majú hovoriť s čerstvo diagnostikovaným onkologickým pacientom – majú ho ľutovať, povzbudzovať alebo sa rovno rozplakať?“

 

Nič z toho však pacienti v danej situácii nechceli a neočakávali. Ľútosť a plač liečbu nijako neuľahčia akurát v pacientovi prebudia pocit, že je to s ním asi naozaj veľmi vážne. A povzbudzovanie v duchu „ty si silná, ty to zvládneš“ sa míňa účinkom vo chvíli, keď sa pacient cíti na dne svojich síl a je si vedomý toho, že to zvládnuť nemusí.

Čo teda vlastne chce počuť onkologický pacient od ľudí, ktorí ho majú radi?
  1. Slová empatie
  2. Ponuku na reálnu pomoc
  3. Čierny „onkologický“ humor, ktorý má tiež vynikajúce terapeutické účinky

Amazonky zozbierali vety, myšlienky, citáty z vlastnej onkologickej „praxe“, o ktorých vedeli, že im v najhoršom období naozaj pomáhali. Obzvlášť, ak zazneli z úst niekoho, kto bol pre nich dôležitý. „Chceme našim priateľom pomôcť prekonať rozpaky, keď nás chcú kontaktovať, ale nedokážu prekonať strach z toho, že nevedia, čo nám majú povedať a ako budeme reagovať.“

S pomocou výtvarníčky Kataríny Olíkovej dali Amazonky týmto myšlienkam umeleckú podobu a začali ich vyrábať vo forme atypických empatických pohľadníc – tlačených i elektronických. Chcú pomôcť odstrániť zvláštnu neviditeľnú stenu medzi pacientom a jeho okolím. Chcú, aby znova nadviazal kontakt, hoci len virtuálny so „starými“ priateľmi. Aby nemal pocit, že s chorobou bojuje úplne sám. Aby cítil, že priatelia na neho myslia, aj keď nie sú v osobnom styku.

Vznik empatických pohľadníc podporili spoločnosti Roche, Novartis a Pfizer. Zakúpiť si ich bude možné prostredníctvom web stránky www.ozamazonky.sk po 3 eura za ks. Výťažok z predaja pomôže zrealizovať ďalšie aktivity Amazoniek.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada