24.09.2018 09:20

Tekvicové tradície vo svete

Harmónia - Sviatky a tradície

 

Tekvica ako typický druh jesennej zeleniny, sa stala inšpiráciou pre zaujímavé zvyky. Sú tak jednoduché a nákazlivé, že tradičné rituály spojené s tekvicou, cestujú veselo po celom svete a infikujú správanie ostatných národov. U nás sa už tiež ujali vyrezávané dekorácie z vydlabaných tekvíc v štýle Halloweenu. A aké miesto v tradíciách má táto plodina v iných krajinách?

  • Amerika: Halloween je pohanský sviatok z Írska, ktorý sa udržiaval v predvečer sviatku všetkých svätých 31. októbra. Patrili k nemu všetky možné strašidelné symboly ako čarodejnice, netopiere, metly, čierne mačky, kostry a nechýbala ani tekvica. Výborne zapadla do typických farieb tohto sviatku, ktorými bola červená, oranžová a žltá. Zvyk sa rozšíril po celom spojenom kráľovstve a po kolonizácii Ameriky aj v Kanade a USA. Hlavne Američania so svojím výnimočným zmyslom pre horory, pri ktorých tuhne krv, zdokonalili Halloween do jedného špeciálneho večera, keď je možné robiť absurdnosti a dokonca schválnosti. Večer sa deti oblečú do bizarných masiek, chodia po uliciach, pýtajú v každom dome sladkosti a kto im nevyhovie, tak mu hodia do okna surové vajce, prevrátia kvetináče alebo zapália pred dverami prskavky.
  • Kanada: Tu sa organizujú veľké tekvicové festivaly a veľtrhy a krčmy i reštaurácie zvyknú pripraviť pre hostí halloweenskú párty.
  • Nemecko: Tekvica je v nemeckej kuchyni obľúbená, zvyknú z nej pripravovať polievku alebo ju na sladko zavárať. Zvykom je aj organizovať výstavy tekvíc, ktoré používajú na dekoráciu v kombinácii s jesenným ovocím, s obilím a s kláskami kukurice.
  • Švajčiarsko: Tekvica je obľúbená najmä pri príprave koláčov a šalátov, ale aj vynikajúcich tekvicových halušiek. Koncom októbra Švajčiari neodolajú a do vyrezávanej tekvice vložia sviečku. Veď dekorácia pôsobí zábavne a tajomne zároveň.
  • Belgicko: Belgičanov dužina tekvice veľmi nechutí, ale radi sa pretekajú v dopestovaní čo najväčšieho plodu. A nezvyčajný tvar sa cení ešte viac. Podobné súťaže sa v rôznych mestách organizujú každý rok.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada