20.02.2013 14:00

Tehotenstvo – prvý mesiac

Mamina – Som tehotná

 

Už v prvých týždňoch tehotenstva badá na sebe žena viaceré dôležité zmeny, ktoré sú tradične informáciou o možnej gravidite. Keď ich nezaregistruje samotná nastávajúca mamička, okolie, najmä skúsené ženy či zdravotníci, príčinu zmien určite rýchlo odhalia.

 

Základným symptómom je vynechanie menštruácie. Nie je to však dôkaz o tehotenstve, hlavne u žien, ktoré mávajú často rôzne problémy s nepravidelnou menštruáciou. Naopak niektoré ženy aj po otehotnení môžu ešte v prvom mesiaci slabo krvácať alebo špiniť. Tehotenstvo musí potvrdiť lekár aj prostredníctvom testu moču a krvi a tiež kontroly stavu krčka a maternice. Podľa dátumu poslednej menštruácie určí pravdepodobný termín pôrodu.

 

Testy u lekára

Po potvrdení tehotenstva by mal lekár urobiť kompletnú lekársku anamnézu nastávajúcej mamičky, aby zabezpečil optimálnu starostlivosť počas celej gravidity vo vzťahu k jej zdravotnému stavu i možným výskytom vážnych ochorení v rodine. Robia napríklad testy na cystickú fibrózu, anémiu alebo aj iné genetické ochorenia. Ďalšie testy musia vylúčiť prítomnosť závažných ochorení, ako je syfilis, hepatitída alebo HIV vírus, ktoré môžu ohroziť vývoj plodu. A dôležitá je aj hladina cukru v krvi, pretože starostlivosť o tehotnú diabetičku vyžaduje špecifický prístup, tehotenstvo takúto pacientku môže ohroziť na živote. Súčasťou základného vyšetrenia čerstvo gravidnej ženy je aj zisťovanie jej štýlu života (fajčenie, alkohol, drogy, strava, pohyb) a celkového zdravotného stavu ženy. Aj vyšší či nízky krvný tlak alebo problémy s kŕčovými žilami môžu tehotenstvo alebo stav ženy skomplikovať.

 

Zverejnenie tehotenstva

Dôležitý je i čas a spôsob, ako má dať verejnosti žena najavo, že čaká dieťa. Týka sa to najmä pracovného prostredia, kde majú budúce mamičky obavy tehotenstvo oznámiť. Treba si však uvedomiť, že tehotná žena je chránená zákonom, ktorý zamestnávateľovi nedovoľuje, s výnimkou špeciálnych prípadov, takejto žene dať výpoveď. Rovnako ju nemôže poverovať úlohami v prostredí, ktoré by mohlo ohroziť tehotenstvo. Nesmie vykonávať fyzicky neprimeranú prácu či pracovať v noci a pri preradení na vhodnejšiu pracovnú pozíciu nesmie utrpieť finančnú stratu. Väčšina žien však svoju prácu v prvých mesiacoch zvláda bez väčších problémov. Napriek tomu by mala zamestnávateľa každá informovať, aby sa ten vedel v dostatočnom predstihu na stratu zamestnanca pre čerpanie materskej dovolenky pripraviť a hľadať adekvátnu náhradu. O to viac to platí v prípade žien, ktoré majú rizikové tehotenstvo a musia už od prvých mesiacov tehotenstva ostať doma, prípadne ísť do nemocnice.

 

Fyzické zmeny:

V prvých týždňoch nie je ešte vidno veľké zmeny, dokonca mnohé mladé ženy si môžu pokojne dovoliť plavkové bikiny alebo oblečenie, na ktoré sú zvyknuté. Zvyknú však už mať mierne zväčšené alebo citlivejšie prsníky, a možný je aj výskyt modrastých žiliek na nich.

 

Typické prejavy:
  • ospalosť a únava
  • nevoľnosť, väčšinou ranná, spojená s vracaním (niekedy aj ako reakcia na konkrétnu arómu, napríklad kávy)
  • časté močenie
  • nechutenstvo alebo opačne zvýšená chuť do jedla
  • duševná nestabilnosť, časté zmeny nálad, podráždenosť

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.morguefile.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada