18.03.2021 14:18

Sú známi a závislí od liekov

Zdravie a krása – Pohyb a relax

 

Nielen alkohol či fajčenie alebo nebodaj drogy sú problémom pod spoločným menovateľom závislosť. Vybudovať si ju môže človek aj vo vzťahu k liekom, ktoré prvoplánovo predstavujú pomoc pri liečbe zdravotného problému alebo úľavu pri bolesti. Ako sa hovorí - dobrý sluha, zlý pán. Najmä ak niekto začne konzumovať lieky ako cukríky vo veľkom objeme. Táto závislosť postihla aj viacerých mediálne známych ľudí.

Nedávno odvysielali na ČT ďalší diel seriálu osobných spovedí Trinásta komnata. Tentoraz hovoril o svojej veľkej traume, s ktorou už roky bojuje, český herec Miroslav Šimůnek. Už ako dieťa trpel nespavosťou. Problém ho ako chlapca veľmi stresoval a napokon aj vyčerpával, až to lekár začal riešiť medikamentóznou liečbou. Tam niekde sa začalo jeho trápenie. Ako dospelý si splnil sen a stal sa hercom, hral napríklad v rozprávke Z pekla štěští. Ponúk pribúdalo, k televízii, k rozhlasu a k dabingu aj príležitosti moderovať súťaže a televízne relácie. Pracovný kolotoč a stres vrátil mladého človeka do stavu chronickej vyčerpanosti, nespavosť sa ešte zhoršila. Registrovali to aj kolegovia, ale pripisovali jeho únavu pracovnej vyťaženosti a netušili, že tento milý, kolegiálny a ústretový muž trpí už roky závislosťou. Snažil sa dopĺňať energiu liekmi, ich dostatok si zabezpečil tak, že komunikoval s viacerými lekármi.

Keď sa prepracoval až k smrteľným dávkam, situácia sa stala neúnosnou, zažíval ťažké stavy, kedy nemohol chodiť a dýchať, mával kolapsy, dokonca sa mu to stalo aj počas moderovania. Napokon sa rozhodol vyhľadať odbornú psychiatrickú pomoc a absolvoval odvykaciu kúru v liečebni. Dnes tvrdí, že mu tam zachránili život a je už v poriadku, nemá ani poškodené srdce, ktoré je pri užívaní veľkého množstva liekov pod extrémnou záťažou. Pred kameru sa so spoveďou postavil preto, aby upozornil na problém nadmerného užívania liekov a možnej závislosti, ktorý sa podceňuje. Ak si užívateľ tejto vlastne drogy neuvedomí, že sa ocitol skutočne v tiesni, môže mať napokon pre neho aj fatálne dôsledky.

 

Kto to s liekmi preháňal?     

Niektoré známe osobnosti sa vďaka tejto závislosti prepracovali až k tragickému záveru svojho života – odchádzali z neho pod vplyvom opiátov. Patril k nim Bruce Lee, filmová hviezda a ikona ázijského bojového umenia, i hádam najúspešnejší spevák tejto planéty Michael Jackson, ktorý sa predávkoval liekom propofol. Pre trápenie s dcérou prepadla alkoholu, ktorým zapíjala množstvo liekov na spanie, aj obľúbená česká herečka Milena Dvorská, ktorú preslávila úloha Marušky v rozprávke Bol raz jeden kráľ. Krásna, ale neurotická Marillyn Monroe bola roky závislá na alkohole a barbiturátoch, na čo aj doplatila. Rovnako speváčka Iveta Bartošová, ktorá dlho bojovala so svojimi veľkými slabosťami - alkoholom a liekmi. Pod vplyvom tejto dvojky v hlbokej depresii napokon skočila pod vlak. Slávny gitarista Jimi Hendrix sa zadusil vlastnými zvratkami po užití priveľkej dávky liekov na spanie a austrálsky herec Heath Ledger mal len 28 rokov, keď zomrel na srdcový kolaps vyvolaný vyčerpaním a väčším množstvom liekov na spanie. Odvykacie kúry v liečebni musela absolvovať dcéra slávneho Ozzyho Kelly Osbourne, ktorá už ako 17-ročná brala až 50 tabletiek proti bolesti.

Mladí experimentujú   

Žiaľ nie, v kreatívnej oblasti, ale s liekmi. Študenti si cez internet zvyknú vymieňať skúsenosti a radia, ktoré lieky obsahujú účinnú látku. Ide o voľno predajné lieky, napríklad proti kašľu, ktoré majú pri vyšších dávkach halucinogénne účinky. V snahe navodiť si stav eufórie podobný po užití drogy, sú schopní ohroziť svoje zdravie. Najčastejšie zareagujú tráviacimi ťažkosťami, ale niektorí pre predávkovanie končia aj v nemocnici s kŕčmi a s dýchacími problémami.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net, internet

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada