04.11.2020 17:45

Stihli ste zazimovať svoju chatu?

Domácnosť – Upratovanie a údržba

 

Už ste uložili svoj sezónny bungalov v horách k zimnému spánku? Najvyšší čas ošetriť chalupu alebo chatu ešte pred príchodom zimy, aby počas mrazov alebo pre záľahy snehu neutrpela väčšiu ujmu. Možno ste už harcovníci v údržbe svojho víkendového azylu, ale čerstvých majiteľov chalupy užitočné rady potešia.

Voda v zime nepriateľom

Ak by ste nehnuteľnosť nezbavili vodných zásob, môže sa vám to kruto vypomstiť. Treba mať na pamäti fyzikálny jav – zmrznutá voda zväčší svoj objem asi o 10 percent. Možno len tušíte, aké škody by narobila vo vodovodných rúrach, v skutočnosti by boli naozaj veľké. Ak chcete ušetriť na nových ventiloch, kohútikoch či vodomeroch a celej elektrickej sieti, musíte uzavrieť prívod vody a z vodovodného systému ju vypustiť. Platí to aj pre bojler, radiátor či iné vykurovací zdroj, sifón, čerpadlo, hadicu, závlahový systém a toaletu. So zvyškami vody si poradí soľ, odporúča sa nasypať ju do všetkých odpadov i do WC misy. Rovnako pomôže denaturovaný lieh alebo nemrznúca zmes. Tieto opatrenia proti mrznutiu vody zabránia aj korózii materiálu.

 

S elektrinou v rukavičkách

Spotrebiče treba odpojiť od elektriny. Všetky jednoducho vytiahnite zo zásuviek a napokon vypnite aj poistky. Ak ste napojený na zabezpečovací systém, ktorá má ochrániť nehnuteľnosť pre zlodejmi, nechajte zapnutú len potrebnú fázu, aby ste nevypli alarm a kamery.

Stavba ako malý opevnený hrad

Cieľom je ochrániť interiér pred nepriazňou počasia, snehom, mrazom a vlhkom. Preto musí byť v poriadku v prvom rade strecha a múry. Na streche je nutné skontrolovať krytinu a nájsť možné škáry, ktorými by sa voda dostala do stavby. Rizikom býva nestabilný krov pre poškodené trámy, pre ktoré by sa pod tlakom hrubej a ťažkej vrstvu snehu mohla strecha zrútiť. Na komín nainštalujte kryt, aby do neho nepršalo ani nesnežilo.

Problémom bývajú aj odkvapové žľaby, ktoré sa pod váhou ľadu zvyknú zdeformovať a potom i zrútiť. Radšej ich preto demontujte obzvlášť v prostredí, kde rastú listnaté stromy, lebo práve napadané lístie zvykne žľab upchať.

Trvalo vlhké miesta, napríklad pivničné trámy, ošetrite prípravkom proti plesniam. Skontrolovať treba aj dvere a okná, pánty namazať nemrznúcou vazelínou a prasknuté sklenené tabule nekompromisne vymeniť. Okná zaistite okenicami. Visiace zámky postriekajte silikónovým sprejom proti mrazu a prípadne zabaľte do igelitu, budú tak chránené pred vlhkom.

 

Ako ochrániť interiér?

Deky, uteráky a periny sa odporúča pobaliť do veľkých vákuových vriec alebo do nádob, ktoré textílie izolujú dostatočne od vlhkosti. Ak si necháte v skriniach bundy, svetre a iné oblečenie, do každej vložte prostriedky proti moliam. Čalúnené kreslá či pohovku nezarývajte igelitmi, mohli by splesnivieť. Lepšie sú staré plachty, tie možno prehodiť aj na skrinky. Dobré je rozmiestniť pohlčovače vlhkosti i pachov a rovnako prípravky proti škodcom i pasce na myši. Hlodavcom, mimochodom, chutia aj knihy, ktoré je vhodné tiež schovať. Aby ste neprišli o velikánov pekného slova.

Jedlo je rizikom

Chladničku nechajte odpojenú od elektrickej siete a prázdnu s otvorenými dverami po umytí octom. Rovnako mrazničku. Aj na kuchynskej linke sa odporúča nechať dvierka pootvorené, aby sa v skrinkách nehromadilo vlhko. Jedlo by sa nemalo na zazimovanej chalupe vôbec vyskytovať. Môže navlhnúť a aj pre silný zápach lákať hlodavce či hmyz. Výnimkou sú zaváraniny alebo trvanlivé potraviny, ale vákuovo zabalené. Ostatné treba pobaliť do auta a odviezť domov.

 

Stredobodom pozornosti aj chlapský svet

Ak chcete, aby bolo na jar funkčné vaše náradie, treba mu pred odchodom z chalupy teiž venovať pozornosť. Všetky pomôcky očistite, ostria naolejujte, aby nekorodovali, nože z motorovej kosačky vyberte a uložte na suchom mieste, ložiská premažte, reťaz z motorovej píly zložte a nechajte počas zimy v oleji alebo petroleji. V zariadeniach nenechávajte benzín, v nádrži sa počas mesiacov znehodnotí. Rozumnejšie by bolo všetky teito často drahé pomôcky zobrať so sebou, ale ak ich nemáte doma kde uložiť, dajte si aspoň záležať na dobrom zabezpečení kôlne. Nezabudnite na zásoby dreva, potrebuje suché miesto a prístrešok, zíde sa na prekúrenie chaty v prvých jarných týždňoch.

Na čo ešte nezabudnúť?

  • Odniesť si všetky cennosti domov. Platí to aj pre televízor, vysávač, rádio či počítač.
  • Vyčistiť kvetináče a truhličky, môžu sa v nich držať zárodky škodcov.
  • Zazimovať stromy, kríky a ostatné rastliny posadené pri chate.
  • Požiadať prípadných susedov o občasnú previerku chaty, či nie sú poškodené dvere alebo rozbité okná.
  • Na spoľahlivom mieste na príjazdovej ceste schovať vrecko s popolom alebo cestárskou soľou, ktorá umožní dostať k chalupe, ak si niekto chce občas aj v zimných mesiacoch usadlosť skontrolovať sám.
  • Napokon všetko dobre pozamkýnať kvalitnými zámkami.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada