05.04.2017 14:02

So sklerózou multiplex na bicykli cez Slovensko

Aktuality

 

Už len 40 dní zostáva do štartu tretieho ročníka cyklistického podujatia Od Tatier k Dunaju, ktorý organizuje Občianske združenie sclerosis multiplex - Nádej. Pacienti a ich podporovatelia už pripravujú svoje bicykle na 400 kilometrovú trasu, pribúdajú tiež sympatizanti a podporovatelia projektu  – vrátane ministra zdravotníctva.

Osvetové podujatie Od Tatier k Dunaju chce predovšetkým šíriť povedomie o skleróze multiplex -  degeneratívnom ochorení nervovej sústavy, ktoré pre pacienta neraz znamená významné obmedzenia v jeho pohybe. Ešte stále sa na Slovensku pacienti dostávajú k stanoveniu tejto diagnózy neraz až po rokoch trápenia sa s príznakmi, ktoré nevedia čomu pripísať. V rámci projektu chcú pacienti s roztrúsenou sklerózou, ich rodinní príslušníci a podporovatelia verejnosti ukázať, že ani takto náročné ochorenie nesmie byť dôvodom, aby  si človek prestal pred seba klásť výzvy a aby sa nemotivoval k ich zdolávaniu. A zároveň poďakovať ministerstvu a poisťovniam, že na Slovensku majú dostupnú najmodernejšiu liečbu, vďaka ktorej môžu viesť takmer normálny život, napríklad i na bicykli.

 

Bohatý sprievodný program

Bicyklovanie odštartujeme 22. mája v Liptovskej Kokave, odkiaľ sa pelotón presunie do Lúčok,“ predstavuje prvú trasu Jaroslava Valčeková, predsedníčka združenia sclerosis multiplex Nádej a zároveň pacientka, ktorej túto chorobu diagnostikovali pred jedenástimi rokmi. „Z Lúčok cyklisti pobicyklujú do Terchovej, v nasledujúcich dňoch potom prejdú trasy Považská Bystrica – Nové mesto nad Váhom – Trnava – Bratislava,“ dodáva Jaroslava Valčeková.

Zastávky cyklistov v jednotlivých mestách i obciach na trase budú sprevádzané kultúrnym i osvetovým programom.  „V každom z miest chceme zmobilizovať pacientov, ale aj širokú verejnosť aby pri prvých príznakoch u seba či príbuzných mysleli na sklerózu,“ vysvetľuje Valčeková.

 

Pacientov podporia politici, umelci

Účasť na jednotlivých cyklistických etapách prisľúbili herec Ivan Vojtek, speváčka Katarína Ščevlíková, Tomáš Bezdeda, Richard Raši. Projekt sa koná pod záštitou ministra zdravotníctva Slovenskej republiky Tomáša Druckera. „Aj vďaka tomuto osvetovému podujatiu v prospech pacientov so sklerózou multiplex, máme príležitosť zapojiť sa, pomôcť,  aktívne prispieť na konto dobrej myšlienky. Preto moje ÁNO patrí organizátorom aj všetkým účastníkom tejto aktivity, ktorá spája chorých i zdravých. Jednoducho je  to výzva, motivácia, príležitosť, pohyb, súdržnosť a skvelý tím. Od Tatier až k Dunaju, optimisticky, na bicykli, so stovkami  ľudí, ktorí chcú byť aktérmi  tohto spoločného  zážitku. Som rád, že môžem byť súčasťou tohto projektu, ktorý v sebe spája  pozitívnu synergiu,“ hovorí minister Tomáš Drucker.

 

Deň nádeje

Projekt Od Tatier k Dunaju bude zavŕšený v sobotu 27. mája na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí, kde  okrem príchodu do cieľa oslávime i 10. výročie založenia Občianskeho združenia Nádej. „Podujatím Od Tatier k Dunaju s vyvrcholením počas Dňa Nádeje chceme zviditeľniť ešte stále málo poznanú chorobu, šíriť o nej informácie a tak prispieť k väčšej tolerancii a empatii v spoločnosti. Zároveň chceme zmobilizovať pacientov a ukázať im, že nie sú so svojimi problémami sami, podeliť sa s osobnými skúsenosťami s touto chorobou, ale aj s liečbou,“ uzatvára Jaroslava Valčeková.

Generálnym partnerom celého podujatia je spoločnosť Sanofi Genzyme.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada