08.05.2012 14:59

Púť obrovského srdca

Aktuality

 

K civilizačným ochoreniam patrí aj fibrilácia predsiení srdca, ktorá spôsobuje nepravidelný tlkot tohto orgánu a môže mať za následok tvorbu trombov čiže krvných zrazenín a napokon mozgovú príhodu. Mnohí o tomto zdravotnom probléme veľa nevedia. A pretože najlepšie sa učíme na jednoduchých ale zrozumiteľných modeloch správania nášho tela, jedno obrovské srdce putuje v týchto dňoch po Slovensku, aby laickú verejnosť upozornilo na tento zdravotný problém.

 

Nafukovací model srdca názorne vysvetľuje fungovanie tohto dôležitého svalu a možné problémy, ktoré spôsobujú poruchy jeho funkčnosti. Je poučným ako pre dospelých jedincov, tak i pre deti, ktoré sa takto učia aktívnemu prístupu k ochrane svojho zdravia. Model nadrozmerného srdca, cez ktoré si môže každý prejsť a veľa sa pri tom dozvedieť, bude v priebehu najbližších dní vystavený v niekoľkých slovenských mestách v čase od 10. do 19 hodiny:

  • 9. máj – OC Laugaritio v Trenčíne
  • 10. máj – OC Europa v Banskej Bystrici
  • 11. máj – OC Optima v Košiciach
  • 12. máj – OC Tulip v Martine

 

Súčasťou podujatia je aj základné vyšetrenie srdca pomocou EKG, ktoré môže odhaliť prípadnú fibriláciu predsiení, a tiež podpisová kampaň proti cievnej mozgovej príhode, ktorú odštartovali v Dubaji na svetovom kongrese kardiológie. Cieľom je získať podporu na zlepšenie podmienok prevencie podobných zdravotných ťažkostí a znížiť tak počet pacientov, ktorí v dôsledku fibrilácie srdca každoročne zomierajú.

 Viac o tejto problematike môžete dočítať na stránke www.mozogasrdce.sk.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: Milan Illík

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada