09.06.2020 09:06

Psoriáza je celoživotný údel

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Už ste stretli človeka, ktorý mal na predlaktí výrazné červené fľaky s odlupujúcou sa kožou a automaticky ste sa zháčili pre možný kontakt pri podávaní ruky? Zbytočná obava. Pacienti so psoriázou nemajú infekčné ochorenie, preto dotykom nemôžu nikoho nakaziť.

Psoriáza čiže lupienka je ochorenie, ktoré postihuje približne každého päťdesiateho človeka, len na Slovensku sa s týmto problémom borí dvestotisíc ľudí. Nie je to však len povrchové ochorenie, ktoré ostatní vnímajú najmä vďaka viditeľným kožným zmenám. Ide o vážnejší zdravotný problém, ktorý zasahuje aj kĺby. Neohrozuje síce život, ale dramaticky zhoršuje kvalitu života. Popísal ho už grécky lekár Hippokrates pred dvetisíc rokmi a súčasnosť si túto chorobu pripomína každý rok 29. októbra na Svetový deň psoriázy.

 

Príčiny ochorenia

Problémom u psoriatikov je narušený proces obnovy pokožky. U zdravého človeka to trvá 30 dní, kým sa bunky z hlbších vrstiev kože dostanú na povrch. Pri lupienke sa to deje v priebehu niekoľkých dní, čo organizmus nezvláda. Výsledkom je vznik červených vypuklín, ktoré svrbia a vzápätí tieto nové bunky rýchlo odumierajú, čím sa kumulujú na koži biele ložiská s odpadávajúcimi kúskami suchej kože. Väčšinou na rukách, lakťoch, ramenách, kolenách a na hlave. Problémy sa objavujú vo fázach – po zlepšení príde zase remisia, akútny stav, najčastejšie v zimnom období. Ak sa zápal rozšíri po celom tele, koža stratí tekutiny i bielkoviny, poruší sa regulácia tepla a človeka ohrozujú infekcie. Psoriáza sa týka rovnako mužov ako žien. Predpokladá sa, že súvisí s imunitnými mechanizmami organizmu a že môže byť geneticky podmienená. Spúšťačmi sú aj civilizačné rizikové faktory ako fajčenie, stres a nadváha.

Komplikácie v každodennom živote

Psoriatici nemajú vôbec ľahký život. Bolievajú ich kĺby a popraskaná pokožka nepríjemne svrbí. Musia sa úzkostlivo starať o hygienu, robiť si pravidelne chladivé a očistné kúpele a kožu si zmäkčovať olejmi, rastlinnými tukmi a vazelínou. A narážajú tiež na spoločenské odmietanie. Problémom je pre nich návšteva športového centra, bazéna či kúpaliska, odmietavé postoje im komplikujú kariéru, neraz i zotrvanie v práci. Niektorí podobný osud nezvládajú a trpia depresiami. Ich zdravotný problém je záťažou aj pre rodinu a najmä partnerov, len tí najsilnejší dokážu vytrvať, pretože kožný hendikep ovplyvňuje aj intímny život dvojice.

Možnosti liečby

  • používanie lokálnych látok, napríklad kortizónových krémov, ale len dočasne
  • teplé kúpele pomáhajú zmenšovať ložiská a znižovať množstvo šupiniek
  • chladivé kúpele zmierňujú svrbenie, pomocou je aj vrecúško naplnené kockami ľadu ako obklad na postihnuté miesto
  • kúpeľná liečba
  • pobyt na slnku a pri mori
  • fototerapia – umelý zdroj ultrafialových lúčov
  • pri ťažkej forme systémová biologická liečba
  • pravidelný životný štýl, kvalitná strava, dostatok spánku, eliminovanie stresu, dostatočná starostlivosť o pokožku

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: wwww.goodfon.ru

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada