16.03.2022 13:32

Problém s mincou v dlani

Zdravie a krása – Zdravé bývanie

 

V súvislosti s alergiou si väčšinou predstavíme človeka, ktoré hlavne na jar trpí sennou nádchou. No príroda nám nadelila aj iné typy alergických reakcií.  Okrem alergie na peľ, na konkrétne potraviny či na chlad majú niektorí ľudia problém pri kontakte s kovom. A toho je v životnom prostredí, na všetkých miestach, kde žijeme či pracujeme, neúrekom. Kontaktná alergia tvorí asi 15 percent všetkých kožných ochorení.

Najväčším problémom je prítomnosť niklu v materiáli, no organizmus môže odpovedať negatívne aj na iné druhy kovov. Výsledkom býva zápalová reakcia na koži, ktorá začína opuchom a výskytom drobných vyrážok či pľuzgierikov. Ak sa postihnuté miesto dráždi kontaktom s kovom naďalej a nelieči sa, začne mokvať alebo sa na ňom naopak tvoria šupinky. Pri dlhodobom ignorovaní problému sa môžu vytvoriť na koži jazvy. Neliečený kožný ekzém môže prerásť do fázy niklového svrabu, ktorý postihuje pokožku na celom tele. Niektorí alergici na nikel musia zvažovať aj charakter stravovania. Škodia im potraviny so stopovými prvkami kovu ako čokoláda, kakao, čierny i zelený čaj, hrušky, cibuľa, hríby, kukurica, hrášok, zemiaky, fazuľa, špenát a nápoje z plechovíc i rovnako aj konzervované jedlá. Po diagnostikovaní tohto ochorenia imunitného systému sa musí pacient vzdať všetkých problémových predmetov a akútne zmeny na koži liečiť dezinfekčnými prostriedkami a krémami s kortikosteroidmi. Kontaktná alergia postihuje viac ženy, ktoré mávajú neraz problémy i s atopickým ekzémom.

Čo všetko nám môže škodiť

Nikel sa, žiaľ, používa často pri výrobe alebo minimálne pri povrchovej úprave rôznych nástrojov a pomôcok, pretože sa cení pre tvrdosť, vysoký lesk a odolnosť voči korózii.  Predmety, ktoré spôsobujú ťažkosti pri kontaktnej alergii:

  • kovové časti oblečenia - gombíky na nohaviciach, pracky na opaskoch, zipsy
  • ihly, háčiky či ihlice
  • kľučky na dverách, kľúče
  • okuliare s kovovým rámom
  • príbory
  • hodinky
  • doplnky na skrášľovanie – prstene, náramky a iné šperky i bižutéria s prímesou kovu, ale aj piercing, najmä ak sú ozdoby umiestnené v pupočnej jamke, v ústach alebo na iných citlivých miestach
  • mince (napr. dvojeurové) môžu byť pre častý kontakt problémom najmä pre predavačky v pokladni
  • kovové dlahy alebo iné podporné pomôcky, ktorú sa vkladajú do tela pri ťažkých zlomeninách alebo totálnej endoprotéze, pre pacienta s kontaktnou alergiou sa musia voliť vhodné materiály

 

Ohrozené krajčírky i holiči

Veľkým problémom je alergia na kovové pomôcky pri viacerých profesiách – krajčírske potreby, remeselné nástroje a pomôcky kaderníkov či holičov, ktorým situáciu zhoršuje aj každodenný kontakt s farbami na vlasy a inými chemikáliami. Zdravotný problém býva neraz osobnou tragédiou, pretože pacient sa pre chronické ťažkosti musí napokon svojej profesie vzdať a nájsť si inú prácu.

 

Poznámka:

Možno si teraz kladú otázku pacienti s kardiostimulátorom, či im nehrozí nebezpečenstvo. Odborníci ubezpečujú, že sa to nemôže stať, pretože tieto podporné prístroje pre srdce sa dnes vyrábajú z titanu a povrchová vrstva je plastová, takže kov sa do kontaktu s tkanivom alebo telovými tekutinami nedostane. Aj stomatológia zareagovala na zápaly sliznice a tvorbu aftov v ústach po umiestnení kovovej korunky na poškodenom zube. Dnes sa uprednostňuje plastová alebo keramická plomba. Ale problémy môžu mať aj pacienti so zubnými protézami, ktorým na dotykovej ploche opúchajú ďasná. Môže však ísť aj o reakciu kože na prítomnosť baktérií pri nedostatočnej ústnej hygiene.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada