04.03.2018 10:12

Pestovať môžeme po celý rok

Zelený domov – Vitamíny z črepníka

 

Hydropónia predstavuje systém pestovania rastlín vo vode namiesto pôdy. S pridaním hnojív a správnym osvetlením si vďaka tejto forme môžeme vypestovať vlastné rastlinky priamo doma aj počas chladných mesiacov.

Od semienok po klíčky

Na začiatok si vyberme semienka, ktoré chceme pestovať. Potom ich povkladajte do navlhčených zakoreňovacích peliet z minerálnej vlny. K oknu treba položiť súpravu na klíčenie (napríklad značky VÄXER) a do nej poukladať jednotlivé pelety. Asi po týždni sa začnú objavovať klíčne listy. Všetko však závisí od semienok – niektorým totiž klíčenie trvá dlhšie. V tejto chvíli ich už môžetme presadiť.

Šalátové listy i bylinky

Pri raste budú mladé rastlinky potrebovať trochu podporiť. Keď sa objavia prvé výhonky, presunieme pelety do malých plastových kvetináčov a obsypemte ich pemzovými kamienkami. Ich úlohou je udržiavať pri koreňoch vodu a kyslík a poskytovať mladým rastlinkám podporu, kým nevyrastú. V závislosti od druhu pestovaných rastlín trvá približne 7 týždňov, kým úplne vyrastú. Šalátové listy a mnohé bylinky, ako napríklad bazalka, sa však dajú zbierať aj postupne, už počas rastu.

Pre tých, ktorí chcú žiť zdravo

Stále viac ľudí po celom svete sa sťahuje do miest. Presúvajú sa čoraz ďalej od oblastí, kde sa potraviny a jedlá produkujú. Zároveň však ľudia v každom kúte sveta kladú čoraz väčší dôraz na trvalo udržateľný a zdravý životný štýl v domácnosti – snažia sa žiť úspornejšie a konzumovať zdravšie potraviny. Pestovanie v malom v domácich podmienkach nám to umožní. Ešte väčšou motiváciou je prítomnosť detí v rodine. Nielen pre ich zdravý fyzický vývoj, ale aj správnu inšpiráciu ich životného štýlu neskôr v dospelosti.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: ikea

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada