29.06.2016 10:45

Pánovi učiteľovi z lásky...

Harmónia – Stolovanie a etiketa

 

... alebo aspoň z vďaky za energiu, ktorú počas desiatich mesiacov vynaložil. Aj takto sa dá vnímať pozornosť, ktorú na konci školského roka venuje žiak či študent a vlastne aj jeho rodičia pedagógovi. No podstatné je urobiť správnu voľbu, aby sme nevhodným výberom niekoho neurazili alebo to prípadne s prejavmi úcty neprehnali.

Ešte si možno mnohí pamätajú scénku z populárneho českého seriálu, keď trochu nezbedný prváčik daroval pani učiteľke voňavú guľôčku urobenú z domácich zvyškov toaletných mydiel, čo sa jej veľmi dotklo. Takže touto cestou radšej nepôjdeme. Ale ani opačnou. Pretože nákladné osobné dary, akým je šperk, parfum či drahá kabelka, by v školskom prostredí vo vzťahu učiteľ a žiak nemali nikdy figurovať.

Sladké a voňavé...

... dary sa už osvedčili. Bonboniéra a kvety sú dobrou alternatívou pre vyjadrenie vďaky učiteľovi z rúk malého žiačika, ale rovnako aj tretiaka na strednej. Dokonca sa tieto dve verzie dajú skĺbiť, ak si dáme prácu a z lízaniek, cukríkov a z iných sladkostí vytvoríme improvizovanú kyticu. Kvet môže byť aj v črepníku a vhodná je i zasadená voňavá bylinka, ktorú si ocení učiteľka prírodopisu. Ponúkajú sa aj iné vhodné možnosti – kniha, notes, pekné pero, darčekové balenie čajov či šálka s milou potlačou. A pani učiteľku prváčikov asi najviac dojme vlastnoručne namaľovaný obrázok s osobným prianím od malého žiačika.

 

Potešiť triedneho...

... je niekedy ťažké. Najmä takého, ktorý nás viedol životom v školských laviciach niekoľko rokov či už na základnej alebo strednej. Na niektorých školách zvyknú už v priebehu posledného ročníka zbierať po mesiacoch financie na lukratívny dar, ktorý máva podobu sady exkluzívnych pohárov alebo značkového príboru. Aj keď si obdarovaný podobný dar určite váži a vždy ho bude spájať s konkrétnou triedou, ponúkajú sa aj iné typy ocenení. Vhodnejšie sú skôr tie, ktoré pripomínajú školské prostredie alebo profesionálne zameranie pedagóga, prípadne jeho hobby. Učiteľovi prírodopisu môžeme darovať mikroskop, matematikárovi sadu kružidiel alebo šachy, chemikovi špeciálny diár a sadu pier, telocvikárovi trekingové palice, výtvarníčke súpravu špeciálnych farieb či štetcov, no a každého by zaručene potešila tematicky správne zvolená exkluzívna publikácia, slovník či encyklopédia. A obzvlášť obľúbeného profesora môže príjemne prekvapiť pozvánka na trojdňový pobyt na väčšej chate, na ktorý ani jeden z účastníkov nikdy nezabudne.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada