22.04.2017 09:41

Od drevenej zámky až po fabku

Domácnosť – Bezpečnosť a poistenie

 

Predstava o egyptskom faraónovi šramotiacom kľúčom v zámke je zábavná, napriek tomu je reálna. Áno. Kľúče a zámky vo dverách používali preukázateľne už starí Egypťania a archeologické nálezy ich potvrdzujú aj u obyvateľov Babylonu. Zámky vyzerali úplne inak ako dnes a vôbec celá história zamykania je viac ako zaujímavá. Pred 106 rokmi bola založená firma Fáborský a Šeda, dnes známa pod názvom FAB.

Svoj majetok si ľudia zamkýnali už pred päťtisíc rokmi. Obrábači kovov vtedy, samozrejme,  neexistovali, preto sa pri výrobe zámkov ako dobre tvarovateľný materiál používalo drevo. Dlho sa s vývojom zámok nedialo nič, až starí Gréci a Rimania vymenili zastarané drevo za bronz. Pokiaľ ide o mechanizmus zámky, nič zložité to nie je. Kľúč iba pootočí zámku do polohy, v ktorej sa dvere nedajú otvoriť. To je všetko.

 

Zámky od slovanských rezbárov

Už v 16. storočí vyrezávajú rezbári podobné zámky ako v starovekom Egypte aj na slovanských územiach. Používa sa pre ne názov stodolové zámky. O storočie neskôr prichádza pravá zámočnícka revolúcia. Obdobie renesancie prináša spočiatku najmä umelecké zdobenie s vysekávanými otvormi, farebnými krytmi alebo napúšťaním, zámky sa nezadlabávajú, sú na dvere iba nasadené. To sa čoskoro zmení. Približne od polovice 17. storočia sa mechanizmus modernizuje. V roku 1788 sa objavuje zámka so stavítkami a v roku 1865 je na svete prvá patentovaná cylindrická vložka s kruhovým obrysovým tvarom tela a s piatimi odpruženými stavítkami v rade, teda vložka, akú v zmodernizovanej podobe používame aj dnes. Do Európy sa z USA dostáva začiatkom 20. storočia a k jej masovejšiemu využitiu dochádza až po ukončení prvej svetovej vojny.

 

Synonymum pre cylindrickú vložku

Postupne sa cylindrické vložky dostávajú do vtedajšieho Československa. Najprv sa dovážajú nemecké profilové vložky pod značkou Hahn alebo Yale. A práve tieto sa stávajú predobrazom tých, ktoré používame dnes. Domáca firma Fáborský z Rychnova nad Kněžnou má tieto zámky uvedené už v katalógu z roku 1931 a v roku 1935 začína vyrábať svoje vlastné. Práve firma Fáborský sa stala najznámejším výrobcom v Československu. Jej značka FAB je dnes synonymom či ľudovým pomenovaním pre cylindrickú vložku – fabku. Symbolom je pes – doga, ktorá je od 30. rokov zobrazená na väčšine kľúčov. V druhej polovici dvadsiateho storočia a v 21. storočí je vývoj prevratný. Cylindrické vložky sa vyrábajú zo stále kvalitnejších materiálov, ich vývoj tiež reaguje na praktiky zlodejov, ktorí sa cez ne neustále pokúšajú dostať. V ostatných rokoch prichádzajú na rad aj zámky, ku ktorým nepotrebujete kľúč ale ich otvoríte napríklad otlačkom prsta.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada