21.08.2016 10:48

Obézni a predsa podvyživení

Varenie – Správna výživa

 

Je to paradox, ale aj človek, ktorý má veľkú nadváhu sa môže ocitnúť v stave, ktorú lekári jednoznačne charakterizujú ako podvýživu. A svedčia o tom všetky testy a merania.

Ak vyslovíme pojem podvýživa, každý si skôr predstaví super štíhlu až krehkú dievčinu než obézneho mohutného človeka. Smerodajné sú však výsledky vyšetrení na hladinu bielkovín v krvi i celkového krvného obrazu, ktoré preukážu napríklad aj absenciu železa ako jednej zo základných živín organizmu. Podobná situácia môže zdravotný stav človeka, ktorý už pravdepodobne trpí inými ťažkosťami, zhoršiť.

 

Tučnota opticky klame

Dôvod, prečo sa v podobnej situácii niektorí ľudia s nadváhou ocitnú, je snaha rýchlo schudnúť. Mnohí sa v zúfalstve zo svojho vzhľadu a fyzickej nepohody snažia svoj hendikep čo najrýchlejšie zlikvidovať a začnú rôzne drastické diéty. Či už ide o diétu, kde sa pijú len šťavy, konzumujú výhradne vajcia a syry či opačne len zemiaky a ryža, prípadne sa úplne hladuje, všetky podobné nevyvážané recepty na schudnutie majú za následok rapídny úbytok dôležitých látok pre život každej bunky a preto i celého organizmu. Prejavuje sa to napríklad aj opuchom nôh a najmä únavou. No ak má obézny človek už cukrovku alebo iné chronické ochorenie vnútorného orgánu, či už srdca, obličiek alebo pľúc, jeho liečba sa komplikuje. Rovnako zle sa darí aj podvyživeným pacientom po operácii – hojenie rany sa spomaľuje. Nedostatok horčíka a vápnika má za následok aj rozvoj osteoporózy a riziko vážnych zlomenín. Človek je navyše náchylnejší podľahnúť rôznym infekciám, pretože neprítomnosť mnohých potrebných vitamínov a minerálov oslabuje imunitný systém. A u niektorých môže hroziť aj sepsa čiže akútny zápal celého organizmu.

 

Na radu k lekárovi

Aké je vlastne ponaučenie? Jednoduché. Ak máme nadváhu alebo trpíme chronickým ochorením, treba sa pred začatím akejkoľvek redukčnej diéty poradiť s lekárom. Určite upozorní na možné zdravotné riziká, ak budú v strave chýbať dôležité výživové látky. Najlepšie je vyhľadať obezitológa alebo nutričného terapeuta či iného odborníka na výživu, ktorý ušije na každého pacienta vhodnú diétu. Takú, ktorá pomôže zbaviť sa neželených kilogramov, ale udrží hladinu dôležitých minerálov v krvi.

 

Poznáte svoj Body Mass Index?

Kto má hodnoty BMI ohraničené ciframi 18,5 až 24,9, ten je v pohode, obojsmerné prekračovanie znamená primálo či priveľa tuku v organizme. Kto sa dostane cez hranicu 30 kg/m2 , je už obézny a ten, kto má BMI nižší ako 17,5 kg/m2, tak trpí podvýživou. Je dobré si tieto hodnoty dať v ambulancii zmerať.

Poznámka:

Najlepšími ašpirantami na podvýživu sú tí obézni ľudia, ktorí opakovane riešia svoj problém bez konzultácie drastickou hladovkou alebo minimalizovaním objemu denne prijatej potravy. To však, samozrejme, dlho nevydržia, takže sa vzápätí dostaví jojo efekt, keď sa po ukončení diéty rýchlo vrátia k pôvodným stravovacím zvykom i k pôvodnej hmotnosti. Pretože podobný pokus robia viackrát do roka, ich organizmus trpí stále vyšším nedostatkom živín.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada