13.10.2018 16:41

Nie je mochyňa ako mochyňa

Zelený domov – Pestujeme rastliny

 

K typickým jesenným živým symbolom patrí aj zaujímavá rastlina s farebne výraznými lampášikmi. Mochyňou alebo machovkou si radi krášlime interiér, ale aj s obľubou konzumujeme jej plody. Treba však rozlišovať, ktorý druh si môžeme dať na tanier.

Mnohí si totiž mýlia peruánsku a židovskú mochyňu. A zvyknú tvrdiť, že im chutí židovská čerešňa. V skutočnosti je táto rastlina s dekoratívnymi oranžovočervenými lampášikmi či mechúrikmi jedovatá  a rovnako jej nie celkom vyzreté plody červenej farby. Aj keď po dozretí sa jesť dajú, ale ľuďom s citlivejším tráviacim traktom môžu spôsobiť žalúdočnú nevoľnosť alebo aj poleptanie sliznice v ústach.

Na konzumáciu sú určené žltooranžové plody mochyne peruánskej, ale pozor – tiež musia byť vyzreté. Tie nezrelé sú rovnako ako zelené rajčiaky mierne jedovaté. Zrelé majú voňajú po ananáse, chutia ako marhule, jahody i kiwi a vzhľadom pripomínajú cherry paradajky.

Poznámka:

Rozdiel v týchto dvoch druhoch je aj v pestovaní. Okrasná židovská machovka je nenáročná niekoľkoročná rastlina, ktorá kvitne od neskorého leta do konca jesene. Zvykne sa rýchlo rozrastať, preto ju treba sadiť v častiach záhrady, kde nebude ohrozovať iné rastliny. Peruánska mochyňa určená na konzumáciu plodov je zase jednoročná teplomilná rastlina, ktorú treba pestovať podobne ako rajčiaky. Z jednej rastliny môžeme získať až 2 kilogramy plodov.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Dátum: 13.04.2020

Vložil: alte

Titulok: Jedovatá alebo jedlá

V článku uvádzate: "Mnohí si totiž mýlia peruánsku a židovskú mochyňu. A zvyknú tvrdiť, že im chutí židovská čerešňa. V skutočnosti je táto rastlina s dekoratívnymi oranžovočervenými lampášikmi či mechúrikmi jedovatá a rovnako jej nie celkom vyzreté plody červenej farby."

Dozreté plody machovky čerešňovej (mochyne židovskej) nie sú jedovaté a je možné ich konzumovať. Konzumácia nezrelých plodov spôsobuje ťažkosti podobne ako konzumácia nezrelých čerešní, ale od život ohrozujúceho stavu to má ďaleko.

Odpovedať

—————

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada