06.03.2018 17:57

Nemáte problém s glaukómom?

Aktuality

 

Cieľom Svetového týždeň glaukómu je upozorniť na riziká spojené s týmto ochorením, zdôrazniť potrebu prevencie a dodržiavania liečby. V  týždni od 11. marca do 17. marca otvoria svoje ambulancie pre záujemcov oční lekári zo Slovenskej glaukómovej spoločnosti po celom Slovensku a bezplatne zmerajú záujemcom vnútroočný tlak. Merania prebehnú aj vo vybraných obchodných centrách v Bratislave, Košiciach a Prešove.

Základným rizikovým faktorom vzniku glaukómu a zároveň kľúčovým signálom, že s našimi očami niečo nie je v poriadku je zvýšený vnútroočný tlak. Preto Slovenská glaukómová spoločnosť v spolupráci so spoločnosťou Novartis Slovakia pravidelne organizuje pre verejnosť aktivity zamerané na meranie vnútroočného tlaku. Jednou z najvýznamnejších bol aj v minulom roku Svetový týždeň glaukómu, ktorého sa zúčastnilo takmer 1 300 ľudí. Vďaka lekárom zo Slovenskej glaukómovej spoločnosti sa podarilo odhaliť rizikové, zvýšené hodnoty vnútroočného tlaku až u 10% účastníkov. Prostredníctvom včasnej liečbe tak môžu predísť alebo minimálne oddialiť trvalé poškodenie zraku, ktoré glaukóm spôsobuje.

 

Mnohí pacienti liečbu nedodržiavajú

Napriek tomu, že dnes máme k dispozícii množstvo efektívnych spôsobov na liečbu glaukómu, pacienti sa k nej však nie vždy stavajú celkom zodpovedne, čo vo významnej miere ovplyvňuje priebeh ochorenia. Bezbolestný priebeh glaukómu im dáva často pocit, že sa nič vážne nedeje a do očných ambulancií prichádzajú až, keď je oko poškodené tak, že sa mu nedá pomôcť. „Disciplína v dodržiavaní liečby chronických ochorení je veľmi slabá, najmä v prípadoch, keď ide o bezbolestné a bezpríznakové ochorenia, čo platí aj pri glaukóme. Navyše, žiadny pacient nepríde a otvorene nepovie, že si kvapky do očí nedáva. Pritom liečiť môžeme iba tých pacientov, ktorí liečbu dodržiavajú,“ vysvetľuje MUDr. Erika Vodrážková, primárka očného oddelenia z  Nemocnice sv. Cyrila a Metoda v Bratislave a prezidentka Slovenskej glaukómovej spoločnosti. 

Zásadnú rolu v efektívnosti liečby má aj oftalmológ, on je primárny zdroj informácií o zelenom zákale, jeho liečbe a najnovších poznatkoch. „Pacientov vzdelávame, pýtame sa, čo vedia o glaukóme, snažíme sa prísť na to, koľko dávok liečiva vynechali. Chceme, aby pravidelné kontroly a dodržiavanie liečby nebrali na ľahkú váhu,“ dodáva MUDr. Vodrážková.

Aj zahraničné prieskumy uvádzajú, že svoju liečbu vynechávajú až dve tretiny pacientov. Ľudia prichádzajú o zrak postupne, preto sa pre občasné vynechanie kvapiek neznepokojujú. Výskumy udávajú niekoľko dôvodov pre takéto správanie, zvyčajne ide o vedľajšie účinky, nedostatok zručností pri aplikácii očných kvapiek, náklady na liečbu, pacientom často chýba trpezlivosť alebo na kvapky jednoducho zabudnú.

Zelený glaukóm je zákerné ochorenie

Glaukóm je spoločné pomenovanie ochorenia očí, ktoré poškodzujú optický nerv zväčša zvýšeným vnútroočným tlakom. Ak ho nediagnostikujeme a neliečime, dochádza k výpadku zorného poľa a pacient vidí ako cez hlaveň pištole. Progresia ochorenia vyúsťuje v úplnú slepotu, neskôr sa stráca aj priame videnie. Glaukóm je tak druhou najčastejšou príčinou slepoty na svete, trpia ním minimálne 2% ľudí. Najzákernejšie na ňom je, že väčšina ľudí vôbec netuší, že sa týka aj ich a situáciu začínajú riešiť až keď majú zrak už nezvratne poškodený. Preto má toto ochorenie oprávnene prezývku „Tichý zlodej zraku“.

Ľudia sa síce očami dívajú stále, no na samotné oči len zriedkavo. To, že so zrakom nie je niečo v poriadku, väčšinou zistia, keď je už problém v rozvinutom štádiu. Podľa MUDr. Vodrážkovej je zásadným činiteľom progresie ochorenia často zanedbávaná pravidelná kontrola vnútroočného tlaku. „Vyšetrenie tonometrom trvá len niekoľko minút, je bezbolestné a spočíva v tom, že sa do oka fúkne vzduch.“ Primárka ho odporúča každému od 40. roku života aspoň raz za tri roky, pri rizikových pacientoch častejšie. Verejné merania vnútroočného tlaku pri príležitosti svetového dňa glaukómu je ideálnou príležitosťou pre každého, aby si skontroloval svoj zrak bez toho, aby sa musel objednávať alebo čakať u svojho oftalmológa.  

 

Viac informácií vrátane miest a dní, kde vám bezplatne odmerajú očný tlak, nájdete na stránke: www.mojeoko.sk

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada