02.06.2017 12:25

Navštívte barokové festivaly

Aktuality

 

V Českej republike sa v posledných rokoch organizujú festivaly, na ktorých si môžete zažiť barok všetkými zmyslami. Máte príležitosť spoznať mystickú barokovú omšu, ochutnať tradičné koláčiky, vypočuť si barokové skladby alebo si obliecť barokový šat. A kam konkrétne vyraziť?

Festival Concentus Moraviae

3. až 29. júna, južná Morava

Medzinárodný festival klasickej hudby Concentus Moraviae vás zavedie na inšpiratívne miesta južnej Moravy a Vysočiny, na ktorých si vychutnáte bohatý hudobný program v historických kulisách zámkov, kostolov a synagóg. Tento ročník je venovaný rozmanitým formám ľudského hlasu a spevu: od chorálu cez ľudovú hudbu až po barokovú operu alebo džez. Viac ako 30 koncertov sa uskutoční v dvoch desiatkach moravských miest a okrem domácich umelcov sa predstavia aj vychýrené mená svetovej hudobnej scény, ako sú napríklad Marco Mencoboni so súborom Cantar Lontano. 

Letný barokový festival 2017

16. júna až 27. augusta, Plzenský kraj

Baroková hudba sa v priebehu letných mesiacov naplno rozoznie aj v uliciach miest Plzenského kraja. Okrem koncertov sú pripravené divadelné predstavenia, pútnické omše, výstavy, tematické slávnosti, ochutnávky barokových menu či napríklad barokový ohňostroj. Osem hlavných slávností sa uskutoční v najvýznamnejších lokalitách kraja. Môžete sa vybrať do Mariánskej Týnice, do kláštora Kladruby alebo Plasy, na zámok Manětín a Hrádek u Sušice alebo do miest Tachov a Klatovy. Pre návštevníkov budú vypravené špeciálne autobusy s nástupom v Plzni a so zastávkami po trase. Pripravené sú aj zvýhodnené balíčky zahŕňajúce cestovné a vstupné.

„Baroko Naoko“ v barokovom komplexe Kuks

17. júla, hospital Kuks, Hradec Králové                                                    

Živé obrazy, barokový jarmok, divadlo, vojenský tábor alebo dobové atrakcie pre deti – to všetko, ba ešte oveľa viac vás čaká na barokových slávnostiach s názvom Baroko Naoko. Uskutočnia sa v čarovnom prostredí barokového kúpeľného areálu a Hospitalu Kuks vo východných Čechách. Špitál spoznáte v takej podobe, akú mal pred tromi storočiami, v čase svojej najväčšej slávy. Prehliadky doplnia živé obrazy hercov v kostýmoch a uskutočnia sa aj večerné prehliadky.

 

Olomoucké barokové slávnosti

6. až 30. júla, Olomouc

V Olomouci sa budú konať Olomoucké barokové slávnosti. Každý večer od pol siedmej sa v Umeleckom centre UP v Jezuitskom konvikte uskutoční predstavenie pôsobivých barokových opier v nádherných kostýmoch a dobových kulisách. Cez deň sa zasa môžete vydať na tematické prehliadky mesta, mapujúce olomoucký barok zo všetkých uhlov pohľadu alebo si môžete pochutnať na šesťchodovom barokovom menu v reštaurácii Atmosphere. Pripravené sú tiež špeciálne ubytovacie balíčky, ktorých cena zahŕňa ubytovanie vo vybraných hoteloch a vstup na barokové predstavenie. Vstupenky na jednotlivé podujatia je možné kúpiť na internetových stránkach usporiadateľa.

Dni barokovej tradície v Litomyšli

13. až 20. augusta, Litomyšl

O tom, že barok neznamená len hudbu, tanec a veselú zábavu, sa presvedčíte na duchovno-kultúrnom festivale v  Litomyšli.  Ten chce ľuďom priblížiť barokovú zbožnosť a spiritualitu a poukázať na dedičstvo, ktoré zanechali v českej kultúre. Na programe sú jednak duchovné, jednak výlučne kultúrne podujatia a na všetky je vstup zdarma. Čakajú vás barokové omše, púte, komentované prehliadky chrámov, tematické prednášky alebo koncerty. Počas celého festivalu bude otvorená výstava barokovej liturgie v budove prepoštstva.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: CzechTourism

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada