16.03.2014 16:55

Nádejne aj pre diabetikov

Aktuality

 

Na Slovensku trpí cukrovkou asi 400-tisíc ľudí, pričom každoročne pribúda 20-tisíc nových pacientov. A predpokladá , že ďalších 100- až 200-tisíc ľudí o svojom zdravotnom probléme ešte netuší. Na celom svete žije asi 380-tisíc diabetikov a v priebehu najbližších 20 rokov sa ich počet podľa odhadov zvýši až na 590 miliónov. Vážnosť situácie si uvedomujú aj odborníci a hľadajú preto nové a kvalitnejšie formy liečby.

 

Diabetes mellitus je chronické metabolické ochorenie, ktorého symptómom je vysoká hladina glukózy v krvi. Na príčine je poškodenie buniek podžalúdkovej žľazy, pankreasu, ktoré za normálneho stavu produkujú inzulín. Iba vďaka tomuto hormónu dokáže glukóza ako zdroj energie preniknúť až do vnútra bunky. Pri jeho absencii dochádza v organizme k poruchám spracovania cukrov a zároveň je narušený metabolizmus tukov a bielkovín. Ochorenie navyše vážne poškodzuje cievny systém, preto diabetikov častejšie ako zvyšok populácie ohrozuje srdcový infarkt, mozgová príhoda, strata zraku, postupné zhoršovanie funkčnosti obličiek, postihnutie nervov a amputácia nohy z dôvodu nehojenia chronických rán. Boj s týmto ochorením má preto o to väčší význam.

 

Príznaky nedostatku inzulínu v organizme

 • veľký smäd
 • vyčerpanosť, únava
 • bezdôvodné chudnutie alebo priberanie pre zvýšenú chuť do jedla
 • vyššia produkcia moču
 • zahmlené videnie
 • opakované infekcie močových ciest a močového mechúra
 • svrbenie
 • kožné infekcie
 • pomalšie hojenie rán
 • bolesti nôh a nepríjemné brnenie v chodidlách

 

Celoživotná diagnóza

Pacienti sa musia zmieriť s celoživotným údelom diabetika. Zmeny v organizme sa nedajú úplne zvrátiť, ich organizmus už nikdy nebude schopný produkovať inzulín bez pomoci. Dôležité je preto prijať diagnózu a akceptovať odporúčania lekára. Vďaka na mieru ušitej liečbe a osobnej disciplíne sa ani diabetik nemusí vzdávať plnohodnotného štýlu života. Mal by ho však prehodnotiť, pretože jeho ochorenie zhoršuje konzumácia alkoholu, fajčenie, slabá fyzická aktivita, prejedanie a nadváha. Správne nutrične vyvážená strava s dostatkom zeleniny a ovocia a rozložením potravín do viacerých menších porcií počas dňa je základom životosprávy diabetika. Samozrejmosťou je minimálna konzumácia sladkostí, pretože organizmus nevie spracovávať správne cukor. K jeho každodenným povinnostiam patrí aj opakovaná kontrola hladiny cukru v krvi a užívanie liekov alebo pichanie inzulínu pomocou striekačky, inzulínového pera či inzulínovej pumpy.

 

Dva typy ochorenia

 • Diabetes 1. typu - príčinou je zlyhanie imunitného systému organizmu, rozvoj ochorenia sa nedá ovplyvniť, pretože má genetický základ. Prejaví sa často už v detskom veku a jeho liečba je od začiatku spojená s injekčnou aplikáciou inzulínu.
 • Diabetes 2. typu – sa týka 90 percent pacientov s touto diagnózou a je získaný. Súvisí hlavne so zlou životosprávou, s nedostatkom pohybu, so stresom, s nesprávnymi stravovacími návykmi a často aj s obezitou.

 

Možnosti liečby sa zlepšili

Diabetes 2. typu sa kedysi objavoval len u seniorov, preto ho zvykli nazývať starecká cukrovka. Podľa diabetologičky MUDr. Zuzany Némethyovej je dnes situácia celkom iná: „V súčasnosti trpia diabetom druhého stupňa najmä ľudia nad 45 rokov, no stále častejšie postihuje aj tridsiatnikov a čo je alarmujúce, máme aj detských pacientov s touto diagnózou. Počet diabetikov stúpa, štatistika pacientov s touto diagnózou stále narastá, no na druhej strane sa výrazne zlepšuje liečba a pribúdajú kvalitné lieky“. Jej slová potvrdzuje aj pacientka Ľuba Šajdová. Po diagnostikovaní ochorenia sa bála, že si do konca života bude musieť pichať inzulín. „To sa však ukázalo ako neopodstatnená obava. Beriem tabletky, upravila som si stravovanie a môj stav sa zlepšil. Najnovšie lieky, ktoré navyše užívam menej frekventovane, mi dokonca pomohli schudnúť“, hovorí pacientka. Diabetologička MUDr. Adriana Ilavská považuje diabetológiu, ktorej sa venuje už 15 rokov, za mimoriadne progresívny odbor. „Za posledné roky sa možnosti liečby výrazne zlepšili, pri troche snahy môžu pacienti viesť plnohodnotný život bez výraznejších obmedzení“, hovorí.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada