09.11.2018 12:37

Na stužkovú sa nezabúda

Harmónia – Sviatky a tradície

 

Aj vy máte doma čerstvého maturanta alebo si vaša dcéra už konečne vybrala tú správnu róbu na výnimočný deň – na stužkovú? Tento symbolický akt, pri ktorom sa cítia mladí sviatočne i dôležito a rodičia si uvedomujú dozrievanie svojich detí do dospelosti, je chvíľou, na ktoré sa po celý život nezabúda. Preto všetky tie starosti so spoločenským oblečením, so sálou, s hudbou, s fotografom a v neposlednom rade so zelenou stužkou. A ako sa táto tradícia vlastne zrodila?

Zvyk zorganizovať rozlúčkovú slávnosť so školou a pedagógmi vznikol v Nemecku a neskôr si ju osvojili aj maturanti českých i maďarských stredných škôl. Dobrá správa sa šíri rýchlo. Prvou slovenskou lastovičkou bola Banská a lesnícka akadémia v Banskej Štiavnici ešte v 19. storočí, ktorá neskôr nainfikovala touto peknou tradíciou aj gymnázia a ostatné stredné školy. Počas prvej republiky Čechov a Slovákov mohli začiatkom zimy obyvatelia väčších miest i mestečiek poznať hrdých maturantov na prvý pohľad. Na chlopni kabáta totiž až do maturity nosili hrdo symbolické označenie – zelenú stužku.

Aj keď si niektorí súčasní maturanti zvyknú namiesto večierka urobiť výlet na chatu, väčšine sa večera so slávnostnou atmosférou nechce vzdať. Hoci takáto paráda zvykne stáť aj nemalé financie. Na to však rodičia zvyknú myslieť ešte na začiatku štúdia a na špeciálny fond šetria od prvého ročníka dohodnutú sumu. Aby nič nechýbalo a všetko bolo tak, ako má byť. Výzdoba reštaurácie, pohostenie a nezvyčajný imidž študentov, ktorý mnohých privádza do rozpakov. Keď vidia spolužiaka, ktorý chodí celý rok len v tričku, zrazu v perfektnom obleku s kravatou či dokonca vo fraku s motýlikom. Alebo keď sa kamarátka, ktorá nosila zásadne rifle, objaví v úžasne večernej kreácií so stylingom od kaderníčky. To sú krásne šoky. Aj takto mladí dospievajú. Či už si maturanti na stužkovú slávnosť pozvú profesionálnych zabávačov a hudobníkov alebo si muziku pustia z prehrávača a nacvičia si vystúpenia vo vlastnej réžii, nikdy nechýbajú výnimočné pocity, ako pre samotných študentov, tak pre ich profesorov a najmä pre rodičov. Tí stužkovú cítia aj ako vlastnú životnú výhru, zavŕšenie jednej z dôležitých etáp života. A oprávnene.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada