05.02.2018 18:34

Mobil nepriateľom?

Zdravie a krása – Zdravé bývanie

 

Drobný pomocník, úžasná vecička, bez ktorej už nespravíme ani krok. Prostredník komunikácie, záložný fotoaparát i operatívny zdroj informácie z internetu, to všetko je mobil, ktorý sa stal neodmysliteľnou súčasťou nášho životného štýlu. Kde sú tie časy, keď sme po celej ulici hľadali funkčnú telefónnu búdku. Dnes si jej zmenšenú podobu každý nosí vo vrecku či v kabelke. Malý technický zázrak však môže v sebe skrývať isté riziká. Najmä, ak to s jeho používaním preháňame.

Používanie mobilu môže mať zlý vplyv aj na naše zdravie. Napríklad v súvislosti s neurologickými  problémami. Odborníci sú síce vo vyhláseniach opatrní, pretože narušený spánok alebo bolesti hlavy môžu byť dôsledkom komplexného správania človeka. Tých zlozvykov máme viac – priveľa hodín strávených pri počítači alebo pred televízorom, zlý pitný režim, málo pohybu, exponovaný stres a napokon relax v zafajčenom prostredí denných barov s alkoholom v pohári. A časté „mobilovanie“ k podobným ťažkostiam len prispieva.

 

Pozor na blízkosť kontaktu

Vedci v zahraničí sa už viackrát vyjadrili k riziku vzniku nádoru sluchového nervu v súvislosti s používaním mobilu, ale u nás sa zatiaľ podobné Jóbove správy v praxi nepotvrdili. No aj tak treba byť opatrný. Pri frekventovanom kontakte s mobilom je naše telo vystavené istému druhu žiarenia, takže môže dôjsť k prehriatiu priľahlých častí tváre. A to nielen pokožky a tkaniva, ale ohrozená je aj mozgová blana a samotný mozog, prípadne cievny systém. Ide, samozrejme, o malé dávky, ale v extrémnych prípadoch držia poniektorí mobil na uchu aj celé hodiny.

Viac ohrození sú ľudia s oslabeným imunitným systémom a deti. A špeciálnou kategóriou sú pacienti s kardiovaskulárnymi ochoreniami, ktorým pri činnosti srdca pomáha kardiostimulátor. Silný signál z mobilu zvykne narušiť elektromagnetické vlny podporného strojčeka a spôsobiť komplikácie. A hovorí sa aj o tom, že vyžarovanie z mobilu môže negatívne ovplyvniť aj kvalitu spermií a plodnosť muža. Problémom je, že sa nemôžeme spoliehať na doterajšie výskumy, pretože mobil svet tak dlho ešte nepozná a nikto dnes nevie odhadnúť, aké skutočné následky na zdravie môže mať používanie mobilu počas niekoľkých desaťročí, počas celého života. To ukáže čas a konkrétne prípady pacientov. Odborníci varujú, že u niektorých ľudí môže frekventované a dlhodobé používanie tejto technickej pomôcky spôsobiť neskôr vznik nádorov mozgu, prípadne degeneratívne poruchy vyššej nervovej sústavy alebo Alzheimerovu chorobu (postupná strata pamäti a úplná dezorientácia osobnosti).

 

Užitočný, ale občas aj otravný priateľ

Mobil je určite ohromnou pomôckou, ktorej by sme sa dnes už neradi vzdávali. Pomáha nám zorganizovať náročný pracovný deň i kontrolovať deti, operatívne nás spája s priateľmi a s príbuznými a tiež zachraňuje v kritických situáciách pri úraze v horách alebo autonehode na diaľnici. Na druhej strane dokáže byť aj poriadne neodbytný. Zvoní, keď to najmenej potrebujeme, ruší pri dôležitých rokovaniach alebo zákroku zubára a umožňuje šéfovi bez spätnej väzby otravovať nás s pracovnými povinnosťami aj počas víkendu či dovolenky. Svet sa ním stáva ľahšie dostupným, ale rovnako sa takými stávame aj my vo vzťahu k svetu. Takže sme o niečo zraniteľnejší a to je ďalší zdroj stresu. Múdrejšie je ho preto vypínať aspoň počas hodín venovaných oddychu.

 

Vypestovaný stav závislosti

Nebezpečná je aj psychická závislosť od manipulácie s mobilom. Niektorí ľudia sa nevedia od neho vôbec odtrhnúť. Telefonovaniu, posielaniu správ, hľadaniu informácii na internete alebo mobilným hrám venujú celé hodiny. Okrem toho, že ich to stojí kopu peňazí a neraz sa zadlžujú, vzdávajú sa navyše pôvodného štýlu života – zabúdajú na záujmy, športové aktivity a neraz si zhoršujú vzťahy s okolím. Ak svojho technického priateľa či pravú ruku stratia, prejavujú sa u nich abstinenčné symptómy podobné správaniu gemblerov alebo narkomanov. Stávajú sa podráždenými až zlostnými a ešte viac si komplikujú komunikáciu s ľuďmi z pracovného i domáceho prostredia.

Odporúčania:

  • pacienti s kardiostimulátorom majú mobil nosiť najmenej 15 cm ďaleko od prístroja, najlepšie na opasku alebo v taške
  • ak si chcú mladí muži udržať šancu splodiť dieťa, nemali by nosiť mobil vo vrecku nohavíc
  • redukujme hovory na krátke, dlhé telefonáty, ktoré predstavujú počas dňa aj niekoľko hodín neprirodzeného postoja s mobilom na uchu, môžu odštartovať pre kŕčovitý postoj tela a polohu ruky problémy s krčnou chrbticou, nekonečné vyťukávanie SMS-iek alebo práca s miniatúrnou klávesnicou pri počítačových hrách môže mať zase za následok degeneratívne procesy na článkoch a kĺboch prstov.
  • eliminujme komunikáciu cez mobil v dopravných prostriedkoch, pretože elektromagnetické žiarenia sa v nich kumuluje
  • pri používaní mobilu si ho nepritláčajme príliš k tvári
  • zvonenie si zvoľme originálne, aby sme pri každom podobnom zvuku v našej blízkosti nesiahali hneď po mobile a nestresovali sa, vhodné je tiež navoliť nižšiu hlasitosť, aby sme ostatných neobťažovali
  • a na záver jedna dobrá rada - nezdieľajme na ulici či na pošte malému mobilu čisto súkromné alebo pracovné informácie príliš nahlas.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada