29.06.2015 17:22

Levanduľová kytica zdravia

Zdravie a krása – Keď lieči prírodaLevanduľa lekárska disponuje veľmi zaujímavou vôňou, ktorá ju predurčuje na prípravu parfumov a iných kozmetických výrobkov. Zároveň je to liečivá rastlina, ktorá obsahuje prchavý olej, silice a triesloviny. Na rôzne použitie v prírodnom lekárstve sa zvyknú sušiť kvety a prvé lístky v blízkosti okvetia.


  • Zápar z levanduľových kvetov pridaný do kúpeľa má upokojujúce účinky, ale používa sa aj pri infekcii močového mechúra.
  • Éterický olej z levandule  pomáha hojiť odreniny a popáleniny, ale i reumu a nespavosť. Získame ho macerovaním sušených kvetov levandule v olivovom oleji. Proces si vyžaduje svoj čas - asi 6 až 8 týždňov.
  • Pripraviť si môžeme aj tinktúru, ktorá sa môže počas chrípky používať zriedená ako kloktadlo alebo na inhalovanie dýchacích ciest. Získame ju z 25 g sušenej levandule, ktorú zalejeme 250 ml kvalitného liehu. Po dvoch týždňoch lúhovania v uzavretej nádobe zmes precedíme a uschováme v tmavej miestnosti.
  • Levanduľový čaj môžeme vyskúšať aj ako liek proti migréne. Stačí lyžičku sušených kvetov zaliať asi 200 ml vriacej vody a nechať vylúhovať 10 minút. Pijeme až po precedení. Pri bolesti hlavy pomáha aj kvapka levanduľovej tinktúry, ktorou si masírujeme spánky.
  • Levanduľa uvoľňuje kŕče v oblasti žalúdka i čriev. Má sa piť ako čaj. Alebo si levanduľový olej zmiešame s telovým olejom a aplikujeme ho na oblasť brucha. Potom ho ľahkým krúživým pohybom v smere hodinových ručičiek vmasírujeme do pokožky.redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada