29.05.2013 17:48

Lepšie bez tabaku ako s ním

Aktuality

 

O problémoch spojených s fajčením sa hovorí často. Napriek tomu sa tejto škodlivej neresti mnohí nechcú vzdať. Cieľom preventívnych podujatí je nenásilnou formou upozorňovať na riziká nikotínu, ktorý dokáže napáchať v organizme obrovské škody. Záver mája je preto už tradične zasvätený Svetovému dňu bez tabaku.

 

Celosvetový problém

Už od roku 1987 sa Svetová zdravotná organizácia snaží rôznymi aktivitami v tento deň upozorniť na nebezpečenstvo tabakovej epidémie, ktorá spôsobuje množstvo závažných ochorení a je aj častou príčinou úmrtia. V celosvetovom meradle to predstavuje číslo 5, 4 milióna ľudí, ktorí každoročne podľahnú chorobe v dôsledku priameho či pasívneho fajčenia. V tomto roku sa sviatok nesie v znamení zákazu reklamy na tabakové výrobky, ich propagácie a sponzorstva.

 

Slovenský vlak zdravia

Úrad verejného zdravotníctva v spolupráci s regionálnymi úradmi pripravil na posledné májové dni viaceré edukačné podujatia spojené s meraním kapacity pľúc i množstva oxidu uhoľnatého vo vydychovanom vzduchu. Podobné sa budú realizovať aj vo vlaku zdravia na trase Bratislava – Vrútky. Podrobné informácie nájdete na stránke: https://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=1899:svetovy-de-bez-tabaku&catid=61:problematika-fajenia-a-alkoholu&Itemid=68

 

Mimochodom, viete, že cigareta obsahuje.....

... až 4500 toxických látok? Najškodlivejšie z nich sú karcinogény a kyslíkové radikály, ktoré spôsobujú poškodenie buniek a neskôr vznik rakoviny pľúc, ústnej dutiny, hrtanu, pažeráka, obličiek a hrubého čreva, ale aj cukrovku, osteoporózu či poruchy krvného obehu s rizikom infarktu myokardu a mozgovej porážky. K najvážnejším ochoreniam ako dôsledku fajčenia patrí chronická obštrukčná choroba pľúc, pri ktorej zápalový proces poškodzuje nezvratne pľúcne tkanivo, čím rapídne znižuje kapacitu pľúc, a sekundárny zápal ničí srdce a kosti.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada