16.12.2016 10:02

Keď vianočný stromček potrebuje krhličku

Zelený domov – Pestujeme rastliny

 

Kto nemá chuť vešať vianočné ozdoby na konáriky umelého stromčeka a prekáža mu tiež obmedzená trvanlivosť živej jedličky, ktorej ihličie začne padať ešte pred Silvestrom, má ďalšiu možnosť. Vianočný stromček v črepníku.

Ak sa nám umelý už zunoval

Touto alternatívou oslovujú kvetinárstva zákazníkov už niekoľko rokov, a oni ju pomaly začínajú brať vážne. Mladý smrek, jedľa alebo borovica zasadená v kvetináči je výbornou alternatívou, ktorá garantuje hneď niekoľko výhod. V prvom rade máme v obývačke živý strom s poctivou originálnou vôňou ihličnatého lesa, ale prednosťou je i šetrenie financií. Ak sa o takýto stromček budeme dobre starať, vydrží nám niekoľko vianočných sviatkov. A sympatická je aj jednoduchšia manipulácia, pretože ihličnan nemusíme každý rok prácne upevňovať do stojana. Nehovoriac o každoročnej tortúre hľadania, nákupu a transportu vianočného symbolu do nášho domova, po sviatkoch vždy rovnaká dilema, kam s ním, a napokon práca s likvidáciou popadaného ihličia na koberci. Stromček v kvetináči bude rokmi, samozrejme, rásť, ale to nie je problém. Po čase ho vymeníme za mladší exemplár.

 

Pozor na zmenu prostredia

A na čo dbať pri kupovaní? Najvhodnejšie sú niektoré druhy jedličky a smrek. Bezprostredne po kúpe ho hneď do interiéru neinštalujeme. Ak je ešte dosť času do Vianoc, necháme ho vonku a potom ho na pár dní premiestnime do pivnice alebo garáže či iných nevykurovaných priestorov. Takto sa lepšie adaptuje, nezažije teplotný šok a izbovú teplotu zvládne.

Starosť oň nie je až tak zložitá. Poučíme sa z predošlej skúsenosti, keď sme mali inštalovanú borovicu či jedličku v stojane. Odrezané ihličnany sa skoro znehodnotili v príliš teplom interiéri a suchý vzduch ešte urýchľoval padanie ihličia. Ak však živému stromčeku v črepníku zabezpečíme dostatok zálievky a zbytočne neprekúrenú miestnosť s dostatkom vlhkosti, tento problém máme vyriešený. Treba ho pravidelne polievať, aby zemina bola vlhká, a dvakrát denne orosiť.

Čo s ním vo zvyšok roka

Prednosťou vianočného stromčeka v kvetináči je, že sa z neho môžeme tešiť počas celého roka. Od jari do jesene by mal byť umiestnený v exteriéri, či už v záhrade, na terase alebo na väčšej lodžii. Neskôr, keď podrastie, ho môžeme presadiť do zeme priamo v záhrade.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada