Keď srdce slabne
Aktuality
Srdcové zlyhávanie je vážny zdravotný i spoločenský problém. Týka sa totiž až 15 miliónov ľudí vo svete. Iba na Slovensku postihuje táto zdravotná komplikácia až 100-tisíc pacientov a spôsobuje takmer 1900 úmrtí ročne. Problémom aj z hľadiska finančného je vysoké číslo hospitalizácii Slovákov, z dôvodu zlyhávania srdca je ich až 14-tisíc ročne.
Príčiny tohto problému bývajú rôzne. Zlyhávaním srdca zvyknú najčastejšie trpieť pacienti so zvýšenou srdcovou frekvenciou, s koronárnou chorobou srdca, s vrodenými srdcovými chybami, s ochorením srdcového svalu, s fibriláciou predsiení, ale aj hypertonici a ľudia po infarkte, ktorý spôsobí poškodenie srdca a zjazvenie jeho tkaniva. Problém je o to vážnejší, že nedostatočná funkcia srdca poškodzuje aj ostatné životne dôležité orgány, ktoré nie sú dostatočne okysličované.
Príznaky zlyhávania srdca:
- dýchavica aj pri menšej námahe
- únava, slabosť, neschopnosť zvládať aj menšiu fyzickú záťaž
- zadržiavanie vody v tele
- časté nočné močenie
- strata chuti do jedla a nevoľnosť
- rýchle búšenie srdca
Liečba je komplexná
Pacient by mal konzultovať svoj stav s lekárom. Po absolvovaní viacerých vyšetrení bude užívať niekoľko liekov a prípadne podstúpi chirurgické riešenie problému či už operáciu poškodenej chlopne, implantovanie defibrilátoru a pri veľkom poškodení srdca aj transplantáciu tohto orgánu. Súčasťou liečby sú aj režimové opatrenia. Pacient musí dodržiavať princípy zdravej životosprávy, udržiavať si správnu telesnú hmotnosť, znížiť príjem soli v potrave, venovať sa vhodnej fyzickej aktivite a vyhýbať sa kofeínu, alkoholu a fajčeniu.
Pozor na srdcovú frekvenciu
Okrem iných parametrov zdravého srdca je dôležitá i jeho frekvencia, ktorá rozhoduje aj o dĺžke života. Obzvlášť výrazne tento faktor ovplyvňuje kvalitu života pacientov so zlyhávajúcim srdcom. U zdravého človeka dosahuje frekvencia 60 úderov za minútu v pokoji, pri fyzickej záťaži sa môže vyšplhať až na 100 úderov za minútu. Srdce chorého človeka však každá záťaž a zvýšená frekvencia veľmi vyčerpáva a jeho stav sa námahou ešte viac zhoršuje. Je dôležité preto poznať tento určujúci faktor. Pretože už pri frekvencii 70 úderov za minútu v pokojnom stave sa kardiovaskulárne riziko zvyšuje o 46 percent. Túto hodnotu by mal poznať každý človek, no sledovať si ju musia hlavne pacienti s rôznymi vážnymi ochoreniami, ktoré predstavujú veľkú záťaž pre srdce. Okrem vyššie spomínaných zdravotných ťažkostí sem patrí aj ochorenie štítnej žľazy či obličiek a cukrovka.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net
—————