31.10.2016 07:30

Keď sa stráca radosť zo života

Zdravie a krása – Relax a pohyb

 

Nech už žijeme kdekoľvek a akýmkoľvek spôsobom, rovnaké pre všetkých ľudí by mali byť pocity radosti. Je jedno, či v našom živote dominujú medziľudské vzťahy alebo práca či zmysluplné hobby, dôležité je, že  tieto pozitívne momenty vnímame a emocionálne ich správne spracúvame. Ak však strácame potešenie z podobných reálií, môže to byť aj príznak depresie a najmä anhedónie.

ľ

Anhedónia je neschopnosť pociťovať akúkoľvek radosť. Môže ňou trpieť muž, ktorý sa už nedokáže radovať zo svojej záhradky, hoci ju s láskou roky pestoval, alebo ten, ktorý stratil záujem o celoživotnú lásku – lyžovanie či iný šport. A anhenóniou pravdepodobne trpí aj žena, ktorá zrazu prestane pociťovať silu lásky k vlastným vnúčatám a netešia ju ani úspechy dospelých detí. „Strata pozitívnych pocitov, ktoré nás robia šťastnými a sú motorom pre zvládanie ťažkých situácií avizuje duševné ochorenie, ktoré treba konzultovať s odborníkom. Človek si pod vplyvom podobne negatívnych pocitov môže zhoršiť komunikáciu s rodinou, s kolegami i s priateľmi a často sa úplne izoluje,“ hovorí riaditeľ Psychiatrickej nemocnice Hronovce MUDr. Marek Zelman.

 

Problém nepodceňujme

Depresia, o ktorej neradi hovoríme v súvislosti so sebou samými alebo so svojimi blízkymi, pretože sa za ňu hanbíme, sa v skutočnosti v populácii vyskytuje dosť často. Dokonca sa predpokladá, že do roku 2020 bude depresii patriť druhá priečka v rebríčku najčastejších príčin úmrtí vo svete, a to hneď po ischemickej chorobe srdca. S ťažkou depresiou má skúsenosť až 17 percent ľudí. Podľa rôznych údajov sa niekedy v živote vyskytla u 9 – 26 percent žien a u 5 – 12 percent mužov. Takzvaná veľká depresívna porucha je vôbec najčastejšou príčinou samovrážd spomedzi všetkých psychických ochorení.

A anhedónia býva neraz prvým signálom depresie alebo ešte odznieva po jej vyliečení. „Pacienti, ktorí už nemali iné príznaky depresie, často opisovali, že sa ďalej cítia neschopní tešiť sa z čohokoľvek v živote. Hoci už vládali fungovať v práci i v rodine, chýbal im pocit uspokojenia z bežných denných udalostí. Sťažujú sa na dlhodobo znížený záujem o svoje záľuby alebo na neschopnosť cítiť radosť pri činnostiach, z ktorých sa predtým dokázali tešiť“, dopĺňa psychiater.

 

Pomôže psychológ alebo psychiater

Pri podobných príznakoch treba určite navštíviť odborníka, ktorý pomocou špeciálneho dotazníka zistí, či ide práve o anhedóniu. A pretože ide o závažne duševné ochorenie, ktoré narúša každodenný život človeka, posúva ho do stavu zúfalstva a neraz likviduje jeho vzťahy s okolím i komplikuje pracovné nasadenie, je nevyhnutné ho čo najskôr odborne liečiť. „V tomto prípade sa predpisuje liek s účinnou látkou agomelatín, ktorý ako moderné antidepresívum lieči anhedóniu a zároveň i depresívnu náladu a to s minimálnymi nežiaducimi účinkami,“ vysvetľuje MUDr. Branislav Moťovský, psychiater Psychiatrickej kliniky Fakultnej nemocnice v Trenčíne.

Nič ju nebavilo

Pani Ingrid bola vitálnou ženou, ktorá bez problémov zvládala starosť o rodinu a dokonca pravidelne športovala. Napriek tomu sa pred pár rokmi dostala do stavu, kedy nebola schopná vyjsť naraz 20 schodov do svojho domu. „Nemohla som spávať, nezvládala som domácnosť a nebola som schopná vnímať žiadne pozitívne informácie.“ Po diagnóze adhedónie začala brať lieky a dnes je už na tom omnoho lepšie. „Ešte nie som úplne v poriadku, čo sa týka pocitov šťastia. Ale lepšie spávam, dokážem odviezť syna do školy i na tenis. A vrátila som sa k svojmu koníčku - hubárčeniu, aj keď ťažšie terény už neprekonávam tak ľahko ako predtým.“ Pani Ingrid bude, samozrejme, v úspešnej liečbe pokračovať.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada