08.01.2018 11:42

Kašeľ je obrana organizmu

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Kašeľ treba správne liečiť, najlepšie po konzultácii s lekárom alebo aspoň s lekárnikom. Ide o obranný mechanizmus organizmu, ktorý nie je dobré potláčať.

 

Kašeľ pomáha čistiť dýchacie cesty. Je to reflex po podráždení riasiniek, ktorými sú vystlané dýchacie cesty. Nutkanie na kašeľ môžu spôsobiť rôzne cudzorodé látky – peľ, cigaretový dym, chemické látky alebo choroboplodné zárodky. Pri kašli dosahuje stlačený vzduch tak obrovskú rýchlosť, že odtrháva vrstvy sliznice, čím sa stáva zraniteľnejšia a málo odolná voči vírusom a baktériám.

 

Produktívny či suchý

Ak si chceme pomôcť liekmi, musíme rozlíšiť charakter kašľania. V prvej fáze prechladnutia trpíme skôr suchým, dráždivým kašľom, ktorý treba tlmiť niektorým z antitusík. O pár dní sa však na sliznici vytvorí hustý hlien. Nastáva fáza produktívneho kašľa, pri ktorom pacient vykašliava hlieny, ten by nemal v žiadnom prípade potláčať. Vtedy totiž z pľúc odchádza množstvo škodlivých látok a hojenie sa urýchľuje. Treba používať skôr mukolytiká, ktoré pomáhajú zbaviť sa tela usadeného hlienu, aj tým, že ho zrieďujú a rozpúšťajú. Lieky na riešenie problémov s kašľom sa ponúkajú v podobe pastiliek, hustých sirupov i granuliek, ktoré zvyknú deti na rozdiel od sirupu lepšie akceptovať.

 

Budujme si imunitu

Najlepšou obranou proti infekciám, ktoré spôsobujú aj ťažkosti s kašľom, je silná imunita. Tá začína v črevách a preto súvisí hlavne so štýlom stravovania. V tomto období vrcholiacej zimy treba konzumovať často čerstvú zeleninu a ovocie, kyslé mliečne výrobky obohatené o  probiotiká a tiež kyslú kapustu, ktorá je prirodzeným zdrojom probiotických kultúr.

 

Poznámka:

Rozpúšťať hlieny a vykašliavať pomáha aj aníz. Z tohto korenia si môžeme pripraviť čajový odvar alebo ho prevariť v mlieku.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada