11.04.2019 09:18

K prevencii rakoviny prsníka

Zdravie a krása – k vitalite a zdraviu

 

Rakovina prsníka je závažným celospoločenským, epidemiologickým a sociálnym problémom u žien v každej vekovej kategórii. Najúčinnejšou cestou k včasnému odhaleniu nebezpečenstva rakoviny je preto prevencia. Čím skôr sa rakovina prsníka odhalí, tým optimistickejšie sú vyhliadky na jej vyliečenie. Pravidelná návšteva u gynekológa a samovyšetrenie prsníkov by malo byť nevyhnutnou záležitosťou každej ženy.

Karcinóm prsníka je najčastejším onkologickým ochorením žien a predstavuje 20 až 25 -percentný podiel na novozistených onkologických ochoreniach žien. Na Slovensku asi každá dvadsiata žena, ktorá sa dožije 80 rokov, má predpoklad, že bude mať rakovinu prsníka. Príčiny vzniku tohto ochorenia žiaľ nie sú dodnes známe. Najúčinnejšou cestou na zistenie rakoviny prsníka je preventívna prehliadka, okrem tej je dôležité, aby si ženy aj samé vyšetrovali prsníky.

 

Kľúčové sú informácie o ochorení

Na projektoch zameraných práve na boj za zdravé prsia spolupracuje so spoločnosťou AVON už niekoľko rokov primár Prsníkového oddelenia v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave, Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.  Osvetu šíri aj prostredníctvom vzdelávacích workshopov a seminárov zameraných na zvýšenie povedomia o tomto ochorení a dôležitosti prevencie. . „Každým rokom stúpa počet karcinómov prsníka u mladých žien na Slovensku. Je to približne každá 12. žena, spolu teda do 3 500 novo-diagnostikovaných žien s rakovinou prsníka ročne. Zvyšovať zdravotnú uvedomelosť obyvateľstva má skutočne zmysel“, hovorí MUDr. Bella. Mnohé ženy si po skončení realizovaných podujatí prehodnotili svoj prístup a rozhodli sa, že budú chodiť na preventívne prehliadky a v prípade rizikových príznakov pôjdu na lekárske vyšetrenia.

 

AVON Pochod za zdravé prsia

Jednou z foriem šírenia osvety je akcia spoločnosti AVON Pochod proti rakovine prsníka. V poradí už 11. ročník sa bude konať 8. júna v Bratislave. Myšlienka sa nesie v duchu Nie je dôležité, čo máš na hlave, ale čo nosíš v srdci. Prinesie so sebou množstvo dobrej nálady a bohatý celodenný program, ktorý budú môcť stráviť rodiny s deťmi v krásnom prostredí Bratislavského hradu v areáli Východnej terasy.

Viac informácií o podujatí nájdete na webovej stránke www.zdraveprsia.sk a na Facebook-ovom profile Avon proti rakovine prsníka.

 

Možná zmena, pri ktorej by mala žena navštíviť gynekológa:

  • asymetria tvaru a veľkosti prsníka ,
  • hrčka v prsníku,
  • kožné zmeny na prsníku (svrbenie, sčervenanie),
  • vťahovanie kože prsníka,
  • výtok z bradavky- hlavne jednostranný a krvavý,
  • opuch,  príznak pomarančovej kôry, zväčšenie, či poklesnutie jedného prsníka
  • bolesti prsníka,
  • zmeny bradavky, vťahovanie bradavky,
  • hrčka v podpazuší, nad, alebo pod kľúčnymi kosťami.
  • hrčka v prsníku.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada