26.01.2018 13:46

K plesu patrí bontón

Harmónia – Stolovanie a etiketa


Fašiangy sú obdobím roka, ktorá automaticky spájame s organizovaním plesov. Prirodzene, rôznej kategórie a rôznej úrovne. To však neznamená, že na hasičskom bále sa zabavíme horšie ako na nejakom honosnom plese v reprezentatívnych priestoroch. Niekedy práve naopak. Ale či už sa chystáme na podujatie s účasťou diplomatov alebo iba na miestny maškarný ples, základné zásady etikety by sme mali dodržiavať.

Večerné toalety a fraky

V tomto prípade rozhodne charakter podujatia. Maškarný je samozrejme špecifická kategória, tam zohráva úlohu fantázia, ktorá by však nemala nikdy prekročiť hranicu vkusu. Na klasický ples by mala dáma prísť určite vo večernej toalete s dekoltom, ale na obyčajnú fašiangovú zábavu s krycím menom ples, nie sú nevyhnutné dlhé šaty, dokonca postačí aj spoločenský nohavicový kostým. Farba ani dezén nie sú predpísané, ale večerná toaleta si žiada ušľachtilejšie materiály, ako je brokát, zamat, satén, čipka alebo hodváb. A bielou sa na veľkých plesoch zvyknú prezentovať skôr mladé dievčatá, u dám zrelšieho veku sa očakáva decentnosť v charaktere modelu, v prípade nevhodnej voľby obráti pritiahne neželanú pozornosť a kritické pohľady jej pokazia celý večer. Dôležité je tiež zladiť doplnky – farebne vhodné vkusné šperky, malú kabelku a uzavreté lodičky s vyšším opätkom či spoločenské  remienkové sandále. Efektným prvkom bývajú rukavičky najmä v prípade šiat s ramienkami. Môžu byť dlhé až nad lakeť, ak sú ušité z jemnej kože alebo z rovnakého materiálu ako šaty. K pravej dáme patria tenké pančucháče a nezabudnúť na ďalšie náhradné v kabelke pre prípad menšej nehody. Korunou celkového imidžu je dokonalý účes, dlhé vlasy majú byť vyčesané a môže ich zdobiť čelenka alebo živé kvety. Klobúk sa však určite nehodí.

Muži potrebujú tmavší oblek so svetlou košeľou, efektnú kravatu a spoločenské topánky. Ak ide o reprezentatívnu udalosť, treba si zaobstarať smoking prípadne frak, ten si však vyžaduje čierne lakovky a bieleho motýlika. K smokingu sa hodí zase čierny motýlik, ale výborne ho doplní vesta alebo šerpa.


Zdvorilosť je stále v kurze

Človek by sa aj na takýchto oficiálnych podujatiach mal správať vždy prirodzene, ale zároveň je potrebné dodržiavať základné princípy spoločenského správania a bontónu. Muž by napríklad pri príchode mal žene pomôcť z kabáta, usadiť ju k stolu a po celý večer jej ako pravý gavalier robiť garde. Vždy jej má poskytnúť svoje rameno a všade ju ako svoju partnerku sprevádzať, aj k toalete. Páry majú prichádzať na ples aj z neho odchádzať zásadne  spolu. Muž by mal prejavovať žene počas celej akcie patričnú pozornosť, venovať sa jej a nenechávať ju samú. Nevhodné je odskakovať pravidelne od stola a tráviť s inými mužmi hodiny pri bare. Mal by sa tiež ako pravý džentlmen zaujímať, či partnerke niečo nechýba, zariadiť vždy všetko potrebné a zabezpečiť jej základný komfort. Preto ani nenechá partnerku nalievať alkohol a nedopustí, aby ho musela o to ona požiadať, má si všímať, či nemá prázdny pohár. Postará sa aj o občerstvenie, donesie jej podľa jej výberu jedlo z ponuky studeného bufetu alebo ju k stolu s pohostením odprevadí. Pri odchode jej má pomáhať do kabáta, podobne pri nastupovaní do taxíku, ktorý predtým zabezpečí. Žena musí mať jednoducho pocit, že pre svojho partnera je v tej večer kráľovnou plesu. Alebo aspoň princeznou.


Na tanečnom parkete

Napriek emancipovanosti súčasných žien vyzývať do tanca má najmä na významnejších plesoch muž. Výnimkou je oficiálne vyhlásená dámska volenka. V prípade, že muž stojí o tanec s dámou, ktorá nie je jeho partnerkou, musí požiada o dovolenie najprv jej partnera alebo spoločnosť, s ktorou sa ona baví. Absolútne nevhodné je opustiť po skončení tanca partnerku priamo na parkete a nechať ju stáť. Treba ju vždy odprevadiť k stolu a poďakovať za tanec.
Občas býva problémom zoznamovanie na spoločenskom podujatí s množstvom ľudí, kde nám priatelia predstavujú často svojich známych. Pri predstavovaní má rozhodné slovo vždy dáma. Ona má byť prvá oboznámená s kým má tú česť a ona sa rozhodne, či podá prípadne nepodá ruku. V prítomnosti väčšej skupiny ľudí si dáma podá ruky najprv so ženami, potom s pánmi a až potom sa takto zvíta jej partner.

 

Najväčšie plesové prehrešky:

 • športová bunda na obleku pri príchode, ženy zase vkráčajú v čižmách a plesové topánky si nesú v igelitovej taške
 • absolútne nevhodné oblečenie, prípadne nehody s odevom ako pančucháče s utekajúcim očkom či rozpárané šaty, ktoré človek celý večer nerieši
 • pudrovanie, maľovanie obočia a iné kozmetické korekcie priamo pri stole
 • zabávanie sa muža pri iných stoloch, ignorovanie vlastnej partnerky, ktorá sedí pri stole často sama a nevhodné vyzývanie do tanca najmä cudzích dám, čo sa mže skončiť trápnym konfliktom s ich partnermi
 • hádka partnerov, ktorí si vymieňajú príliš nahlas názory
 • nedostatok taktu ďalších hostí, ktorí sa po príchode na ples nepredstavia ostatným pri spoločnom stole
 • konfrontačná komunikácia na politickú, rasovú alebo náboženskú tému
 • správanie muža, celý večer trávi pri bare a napokon sa opije
 • slabosť ženy, ktorá nezvládne množstvo alkoholu a potom aj svoje správanie
 • odkladanie tanierikov so zvyškami po konzumácii medzi servírovacie misy s jedlom, v prípade studeného a teplého bufetu
 • temperamentný a bezohľadný štýl tanca, ktorým dvojica ohrozuje komfort ostatných párov na parkete
 • hlasný spev, hlučný smiech či neokrôchané správanie, ktoré ruší.

Ako to bolo v minulosti

Ples bol v 18. i 19. storočí veľkou spoločenskou udalosťou, ktorú si miestna smotánka nenechala nikdy ujsť. Mal však svoje prísne pravidlá. Žena nesmela tancovať s nikým, koho by nepoznala alebo jej nebol predstavený. Pravidlá jej však predpisovali aj to, kedy si môže dovoliť tanec odmietnuť. V prípade, že konkrétne kolo sľúbila nejakému mužovi, nemohla ísť tancovať s iným. A všetky jazyčnice by ju na druhý deň ohovorili, keby niekoho odmietla a vzápätí vyšla na parket s ďalším nápadníkom. Na druhej strane táto prudérna spoločnosť neakceptovala, ak by sa muž venoval v tanci len svojej partnerke. Manželia si mohli spolu zatancovať najviac trikrát. Potom musel muž vyzvŕtať aj iné dámy, veď predsa išlo o spoločenské podujatie a rozvíjanie vzťahov medzi obyvateľmi mesta.redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada