28.10.2013 14:47

K liečbe psoriázy

Aktuality

 

Psoriáza ako chronické autoimunitné ochorenie síce priamo pacienta neohrozuje, ale komplikuje mu život. Vizuálne nepríťažlivý vzhľad pokožky sťažuje spoločenský kontakt a je prekážkou pre vykonávanie mnohých profesií. Pacient s touto chorobou musí navyše dodržiavať dlhodobo liečebný režim, aby sa mu príznaky nezhoršili.

  

Psoriáza nie je v žiadnom prípade nákazlivá, aj keď mnohí ľudia majú v blízkosti psoriatikov obavy. Je to však dedičné ochorenie a na jeho rozvoj vplýva aj stres, znečistenie vonkajšieho prostredia, infekcie, bakteriálne zápaly alebo aj niektoré lieky. Psoriáza urýchľuje proces obmeny nových kožných buniek, ktoré nestíhajú dozrieť, výsledkom čoho je nedostatočná pružnosť pokožky pre nedokonalý keratín a masívna tvorba striebristých šupín na začervenanej koži. Najčastejšie sa vyskytuje na lakťoch, kolenách, v krížovej oblasti a vo vlasovej časti hlavy. Okrem vonkajších prejavov má však aj vnútorné. Okrem kože postihuje psoriáza aj nechty a kĺby.

 

Cielená biologická liečba

Iba na Slovensku žije s týmto problémom 100-tisíc pacientov. Či budú žiť dlhodobo bez prejavov, závisí od ich disciplinovanosti a pevnej vôle dodržiavať režim stanovený lekárom a tiež od kvality celkovej liečby. Prognóza je pre pacientov dobrá a môžu žiť plnohodnotný život, treba však nastaviť správne liečebné postupy. Tradične sa na pokožku aplikujú rôzne masti a krémy a podávajú sa tiež kortikosteroidy. Ale v posledných rokoch pomáha pacientom so psoriázou aj biologická liečba, ktorá blokuje činnosť bielych krviniek tak, aby nebojovali proti vlastnému organizmu a neprovokovali tvorbu šupiniek.

 

Centrá sa otvoria

Počas Svetového dňa psoriázy, presne 29. októbra, bude prebiehať Deň otvorených dverí v 7 špecializovaných Centrách biologickej liečby. Pacienti sa budú môcť v čase od 7. do 16. hodiny poradiť s lekármi o možnostiach liečby tohto ochorenia. A kam všade môže každý záujemca o podobný dialóg zavítať? Sú to konkrétne tieto pracoviská:

  • Dermatovenerologická klinika Univerzitnej nemocnice v Bratislave –Staré mesto
  • Kožná klinika UNB a SZU na Ružinovskej 6 v Bratislave
  • Dermatovenerologická klinika Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach
  • Dermatovenerologická klinika Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici
  • Dermatovenerologické oddelenie Fakultnej nemocnice v Nitre
  • Dermatovenerologické oddelenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Prešove

 

Podrobnejšie informácie nájdete na webovej stránke www.derma.sk.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada