21.09.2015 22:08

K liečbe pacientov s lymfómom

Aktuality

 

Rakovinu lymfatického systému vedia lekári v mnohých prípadoch úspešne vyliečiť. Tak ako aj pri iných ochorenia, je však dôležitá včasná diagnostika a správna liečba. Alarmujúce sú preto výsledky vlaňajšieho globálneho pacientskeho prieskumu. Na zlý prístup k diagnostike a liečbe sa sťažovalo 60 percent z asi 3500 zapojených pacientov.

Výsledky prieskumu realizovaného Lymphoma Coalition, ktorej členom je aj Slovensko, upozornili, že pacientov lekári diagnostikovali neskôr a menej presne ako v roku 2012. Presnú diagnostiku ochorenia počas prvých štyroch týždňov počiatočných príznakov uviedla iba tretina respondentov. Predpokladá sa, že tento zlý výsledok môže byť aj dôsledkom nízkeho povedomia o lymfóme medzi zdravotníckymi pracovníkmi. Najlepšie v hodnotení znalostí dopadli japonskí lekári, najhoršie britskí.

 

Problémy s diagnostikou sú aj na Slovensku

Tohtoročný prieskum medzi slovenskými pacientmi ukázal, že väčšina pacientov (66,5 %) si správnu diagnózu vypočula do dvoch mesiacov. Vyše desatina (11 %) chorých však pátrala po diagnóze dlhšie ako rok. Pacienti v otvorených odpovediach upozornili na dôležitú úlohu všeobecného lekára a špecialistu v štádiu pátrania po diagnóze. Odkázali, že by uvítali ich väčšiu informovanosť o príznakoch a diagnostike hematologických malignít.

 

Jedným z pacientov, ktorému pred dvoma diagnostikovali rakovinu lymfomu, je mladý muž Tomáš Bucko z Bardejova. „Odrazu mi vyskočila hmatateľná a veľká hrčka na krku,“ spomína na prvé príznaky. Tomáš bral vážne ochorenie ako výzvu od života a poctivo absolvoval rádioterapiu i chemoterapiu, ktorú znášal bez ťažkostí a jeho organizmus aj dobre zareagoval. Dnes je Tomáš už v poriadku, ale svoju traumu s vážnym ochorením pretavil tento raper do svojej tvorby. Napriek mladosti vyzrel skôr a pochopil o živote a tých skutočne dôležitých veciach viac ako jeho rovesníci.

 

Úhrady za inovatívne lieky nie sú samozrejmosťou

Problémom sa ukazujú byť aj úhrady pre inovatívne lieky. Krajiny, kde sa ich z verejného zdravotného poistenia hradí najmenej, ako Bulharsko, Srbsko, Slovinsko či Turecko zaznamenali nárast úmrtnosti na lymfóm. Napríklad v Bulharsku bolo z celkovo 68 liečiv schválených Európskou liekovou agentúrou hradených len 10. Na Slovensku má úhradu 31 liečiv z celkového počtu 72 registrovaných, čo predstavuje len 43 % liečiv, ktoré sú hradené z verejného zdravotného poistenia.

 

Čo možno neviete:

  • Rakovina lymfatického systému najčastejšie vzniká v lymfatických uzlinách, slezine, kostnej dreni, môže sa však rozvinúť aj v iných orgánoch.
  • Lymfóm sa môže spočiatku prejavovať ako bežné ochorenie, napríklad chrípka či viróza. Príznaky však nezmiznú a nedajú sa vysvetliť žiadnym iným ochorením. Tým najčastejším sú zväčšené lymfatické uzliny. ktorých je v ľudskom tele viac ako 600. Väčšinou si ich ľudia nájdu na krku alebo v podpazuší, opuch sa však môže objaviť aj v iných častiach tela.
  • Lymfóm postihuje celosvetovo asi milión ľudí.
  • Ochorieť môže človek bez ohľadu na vek, aj mladí ľudia či deti – dokonca ide o tretie najčastejšie detské onkologické ochorenie.

 

Poznámka:

Na zlepšenie informovanosti o ochorení sa zameriava aj občianske združenie Lymfoma Slovensko. V najbližších mesiacoch organizuje niekoľko zaujímavých podujatí pre pacientov, ich blízkych, ale aj laickú verejnosť. Najbližšie sa bude športovať, v Raslaviciach pri Nitre sa 26. septembra uskutoční “lymfom beh”. Viac informácií možno nájsť na web stránke združenia www.lymfom.sk.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada