15.02.2020 09:34

Jej prvé náušničky

Mamina – Dieťa

 

Riešia to rodičia každej čerstvo narodenej dcéry. Kedy dať urobiť do ušiek dierky, aby si ich raz mohla zdobiť bižutériou alebo šperkmi podľa vlastných predstáv. Pretože počkať do školského veku alebo do puberty znamená pre odrastené dieťa zbytočne traumatizujúci zážitok. Niekoľkomesačné bábätko prepichovanie ušiek takmer nezbadá. Hoci ušné lalôčiky sú nositeľmi nervových zakončení, do pol roka dieťa ešte veľkú bolesť nepociťuje.

 

Aká je vlastne vhodná doba na túto dôležitú udalosť? V žiadnom prípade sa netreba ponáhľať a začať sa zaoberať týmto problémom hneď po príchode z pôrodnice. Ideálne je načasovať prepichovanie okolo tretieho až štvrtého mesiaca. Vtedy majú detičky za sebou očkovanie proti tetanu, ktoré znižuje riziko infekcie. Neskôr už bývajú živšie, ručičkami testujú svoje okolie a môžu tak zavadiť o čerstvú ranku s náušničkou. Klasické prepichovanie ihlou sa ešte robí, ale rýchlejšie i menej bolestivé je nastrelenie špeciálnou pištoľou. Tento úkon musí byť realizovaný odborníkom za dodržania prísnych hygienických a sterilných podmienok. Môže tak urobiť pediater v ambulancii, ale nastreliť náušnice zvyknú aj na klinikách plastickej chirurgie alebo lekárskej kozmetiky, prípadne špecialisti na akupunktúru. Ponúkajú sa aj služby v klenotníctve, v tetovacom štúdiu či v kozmetickom salóne, ale tam je lepšie zavítať s väčším dieťaťom alebo so školáčkou.

 

Pozor na riziko zápalu

Oba ušné lalôčiky je dobré najprv natrieť krémom na znecitlivenie kože. Dierky sa nastreľujú približne pol centimetra od dolného oblúka a bezprostredne po zákroku sa do nich umiestnia náušničky z chirurgickej ocele. Tie sa môžu po 6 až 12 týždňov, keď je ranka úplne zahojená, nahradiť šperkom zo zlata, platiny či striebra. Navliecť striebro či zlato alebo aj bižutériu s obsahom niklu by znamenalo riziko alergie a zápalu ranky. Ušné lalôčiky môžu potom opuchnúť a sfialovieť a rana mokvať a hnisať, čo je veľmi bolestivý stav. V takom prípade treba okamžite vyhľadať lekára.

Pri prepichovaní ihlou musia byť rodičia ešte úzkostlivejší. Ranku treba 2 až 3-krát denne ošetriť dezinfekčným prípravkom a náušničky poposúvať spredu dozadu a naspäť, nikdy ich však nedávať dole. V prvých dňoch je dôležité ušká chrániť pred kontaktom s vodou a šampónom a preventívne ich potierať framykoinovou masťou. Samozrejmosťou je aj dôsledná hygiena rúk rodičov pred akoukoľvek manipuláciou s uškami.

 

Aké náušničky vybrať

Okrem kvality materiálu je u náušničiek dôležitý i spôsob zapínania. Musí byť bezpečné, aby sa náušnica počas spánku neodopla. Vhodný je preto typ, ktorý sa prevlieka cez ucho a zapína zacvaknutím vzadu. Ak ide o druh s kamienkom, napríklad s zirkónom alebo s diamantom, treba si všímať spôsob osadenia, aby sa pri hraní neocitol v ruke dievčatka a neskončil v jej puse.

 

Poznámka:

Možno niekto považuje zvyk prepichovať uši za barbarský, v skutočnosti sa však nosenie náušníc a iných ozdôb na ušiach pokladalo už v starom Egypte za symbol bohatstva až prepychu i vyššieho spoločenského postavenia. Tak prečo by sme mali podobný pocit výnimočnosti odopierať našim dcéram?

 

redakcia Doma a Rada

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada