30.04.2018 10:01

Intímne zdravie a komfort ženy

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Ženy trápi často problém vaginálnych infekcií, ktoré negatívne ovplyvňujú ich fyzickú kondíciu, sexuálny život i psychiku, jednoducho celkový komfort. A niektoré s týmto problémom zápasia pravidelne, lebo sa posunul už do chronického štádia.

Vaginálne infekcie postihnú aspoň raz za život viac než 75 percent žien. Dochádza k tomu vtedy, ak je citlivý ekosystém prostredia ženskej vagíny nejako narušený. „Ústrednú úlohu vo vaginálnom ekosystéme zohrávajú laktobacily. Osídľujú sliznicu pošvy a svojimi mechanickým a chemickými vlastnosťami bránia osídleniu pošvy mikroorganizmami, ktoré môžu pri premnožení spôsobiť akútnu alebo chronicky sa opakujúcu vaginálnu infekciu. Najčastejšími pôvodcami vaginálnych infekcií sú kvasinky rodu candida albicans a baktérie, hlavne anaeróbne, ktoré prežívajú v prostredí bez kyslíka,“ vysvetľuje gynekológ MUDr. Jozef Španka.

 

Hlavné faktory zvýšeného rizika vaginálnych infekcií:

  • liečba antibiotikami a antimykotikami
  • znížená, ale aj prehnaná hygiena
  • kúpanie v chlórovej vode
  • tehotenstvo
  • menštruácia
  • sexuálna promiskuita či zvýšená sexuálna aktivita
  • nízka hladina estrogénov
  • obezita, cukrovka a onkologické ochorenia

 

Aké problémy hrozia najčastejšie?

  • Mykotická kolpitída je typická tvarohovitým bielym výtokom z pošvy, svrbením a začervenaním pošvy a jej okolia.
  • Bakteriálna vaginóza je typická rybím zápachom. Niekedy ide o zmiešanú infekciu a príznaky sa prelínajú.

Cieľom liečby...

... je vyhubiť patogénne baktérie alebo kvasinky. Pri mykóze pomáhajú dezinfekčné výplachy a lokálna liečby antimykotikami, pri vaginóze nasadenie antibiotík. Ani tento spôsob však nemusí pomôcť každej žene, ktorá problémami trpí opakovane. V tomto prípade sa odporúča podporiť kolonizáciu sliznice podávaním tzv. selektívnych vaginálnych probiotík. Tie obsahujú vybrané kmene laktobacilov, ktoré úspešne bojujú s patogénnymi mikroorganizmami v prostredí pošvy a bránia tak infekcii. „Je to podobné ako v prípade liečby iných infekcií antibiotikami, keď lekár odporúča pacientovi posilniť oslabenú mikroklímu tráviaceho systému probiotikami. Aj v tomto prípade sa zlepší stav ekoprostredia, ktoré dokáže baktériám lepšie odolávať,“ hovorí imunológ a alergológ doc. MUDr. Martin Hrubiško.

 

Novinka na trhu

Vaginálne laktobacily sa však od črevných odlišujú - majú schopnosť priľnúť na vaginálny epitel, zhlukovať sa s baktériami a produkovať kyselinu mliečnu či iné antibakteriálne látky. Žena s problémom vaginálnej infekcie preto potrebuje špeciálne kmene, tzv. selektívne vaginálne laktobacily.

Tieto vlastnosti spĺňa novinka, ktorej účinnosť oceňujú európske ženy už niekoľko rokov. Selektívne vaginálne probiotikum Gynimun Intim Protect sa dostal aktuálne aj na slovenský trh. Vaginálne kapsule sa v prípade akútnych ťažkostí zavádzajú hlboko do pošvy raz denne, ideálne na noc, po dobu 10 dní. U žien so sklonom k opakujúcim sa infekciám sa odporúča aplikovať po konzultácii s lekárom dlhodobo 1 kapsulu raz týždenne.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada