19.02.2013 10:05

Hevier písal knihu s deťmi

Aktuality

 

Spisovateľovi Danielovi Hevierovi vyšla aktuálne unikátna kniha KR.V alebo krajina V. čiže Kráľovná Viktória, ktorá vznikala v spolupráci a pod vplyvom dojmov zo stretnutí spisovateľa s malými pacientmi.

 

 

Vzájomná inšpirácia

Príbeh s prvkami fantasy rozpráva o chlapcovi Viktorovi, ktorý sa zoznamuje v priebehu deja s hemofíliou a pomaly chápe princípy i spôsob liečenia tohto ochorenia. Knihu tvoril spisovateľ počas stretávania s deťmi, ktoré absolvovali rehabilitačný tábor malých hemofilikov v Turčianskych Tepliciach. Obe strany sa navzájom inšpirovali a výsledkom je spisovateľova slovná fantázia a ilustrácie z tužky malých pacientov, ktoré sú výpovednou obrazovou súčasťou diela. 

Čo je hemofília

Hemofíliu spôsobuje problém so zrážanlivosťou krvi. Výsledkom je možnosť vonkajšieho i vnútorného krvácania, výsledkom čoho býva aj trvalé poškodenie kĺbov. Hoci ide o nevyliečiteľnú chorobu, pri kvalitnej liečbe môže pacient viesť normálny život. V súčasnosti sa počet ľudí trpiacich na hemofíliu odhaduje celosvetovo na 400-tisíc.

 

Na okraj:

Kráľovná Viktória figuruje v téme hemofílie už stáročia ako symbol tohto ochorenia. Sama bola jeho nositeľkou a záhadný gén preniesla na svojich synov, ktorí ochoreli, a pravdepodobne aj na dcéry, ktoré sa stali prenášačkami génu.

 

redakcia Doma a Rada

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada