11.11.2015 11:15

Doprajte si druhý dych

Aktuality

 

Rakovina pľúc je celosvetovo najčastejšie nádorové ochorenie u mužov a tretie najčastejšie u žien. Na Slovensku je každý rok diagnostikovaných viac ako 2 500 nových prípadov. November je mesiac povedomia o rakovine pľúc, ochorenia, ktoré zasahuje ten najcennejší dar života – schopnosť nadýchnuť sa.

Bez jedla človek vydrží mesiac, bez vody tri dni, ale bez dychu a životodarného kyslíka niekoľko málo minút. Plocha pľúc dospelého človeka má veľkosť asi ako päť futbalových ihrísk a každú minútu predýchame 6-8 litrov vzduchu.

 

Často bez príznakov

Nádory pľúc patria medzi najrozšírenejšie a najzhubnejšie onkologické ochorenia. Ich zákernosť je najmä v tom, že v počiatočných štádiách (až štvrtina prípadov) sa nijako neprejavujú a pri neskorších štádiách je nevyhnutné podstúpiť náročnú chirurgickú a onkologickú liečbu. V pľúcach totiž nie sú nervy, ktoré by viedli bolesť, aj preto príznaky ako kašeľ, dýchavičnosť, bolesť na hrudi či vykašliavanie krvi prichádzajú aj v štádiu, keď už karcinóm prerastá do okolia. Väčšina slovenských pacientov s rakovinou pľúc, je, bohužiaľ, diagnostikovaná v pokročilých štádiách.

 

Nedostatočná komunikácia lekárov

Nie vždy je však na vine len samotný pacient, ktorý do ambulancie prichádza neskoro. „Rada by som upriamila pozornosť aj na dlhé určovanie správnej diagnózy a čakanie na liečbu. Máme pacientov, ktorým lekári aj osem mesiacov nevedeli diagnostikovať rakovinu pľúc  a chodili od jedného odborníka ku druhému, až sa ochorenie dostalo do štádia metastáz,“ hovorí Ing. Anna Valachová, zakladateľka a správkyňa Nadácie na pomoc onkologickým pacientom. „Chýba aj počítačové prepojenie medzi jednotlivými odborníkmi. Onkopacient v paliatívnej starostlivosti čaká dlhý čas na invalidný vozík, a to ani nehovorím o polohovateľnej posteli. To sú problémy, ktoré nás reálne trápia,“ dodáva.

 

Pokroky v liečbe rakoviny pľúc

Popri vývoji liekov proti rakovine by mala byť v popredí aj kvalita života pacienta počas liečby. V súčasnosti je štandardom aj tabletová forma liečby rakoviny pľúc, čo znižuje počet hospitalizácií, infúzií, častých návštev nemocníc a v konečnom dôsledku to zlepšuje psychický stav pacienta. Okrem chirurgickej liečby, rádio- a chemoterapie existuje aj cielená biologická liečba tejto diagnózy, tá sa však používa v pokročilých štádiách rakoviny.

Najčastejším typom pľúcnej rakoviny je tzv. nemalobunkový karcinóm pľúc, ktorý tvorí až 85 % prípadov. Najzhubnejší typ rakoviny pľúc je malobunkový, ktorý tvorí 15-25 % všetkých pľúcnych nádorov, agresívne rastie a rýchlo metastázuje. Stále platí, že najúčinnejšou prevenciou je nefajčiť aniaktívne ani pasívne, pretože väčšina pacinetov sa dostala do kontaktu s tabakom.

Budú merať kapacitu pľúc

S cieľom upriamiť pozornosť verejnosti na túto diagnózu, najmä v súvislosti s prevenciou a včasným odhalením príznakov, sa Slovensko a občianske združenie Druhý dych pripája ku každoročnej  celosvetovej iniciatíve ,,Nesúď, ale buď opatrný“.

V obchodných centrách v Bratislave (10. 11. - 12.11.2015), v Banskej Bystrici (15.11.2015), Prešove (19.11. - 20.11.) a v Nitre (23.11. - 25.11.)  bude umiestnená nafukovacia maketa pľúc a záujemcovia dostanú informatívnu brožúrku. Môžu si dať bezplatne odmerať vitálnu kapacitu pľúc (množstvo vzduchu, ktoré vydýchneme pri maximálnom výdychu po maximálnom nádychu, u žien je to asi 3,5 litra, u mužov aj 5 litrov, závisí od telesnej výšky, hmotnosti, tvaru a rozmerov hrudníka, trénovanosti).

Pre sympatizantov OZ Druhý dych, ktoré funguje už siedmy rok a pre všetkých, ktorí sa o tejto diagnóze chcú a potrebujú dozvedieť viac, je k dispozícii aj internetová stránka www.druhydych.eu.  Počas pracovných dní v čase od 11.00 do 14.00 hod. funguje aj bezplatná infolinka na čísle 0800 800 703, na ktorej sú k dispozícii pneumológovia.

 

Doma a Rada, FOTO: archív

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada