30.04.2012 16:00

Deň melanómu sa blíži

Aktuality

 

Malígny melanóm patrí medzi najzhubnejšie nádory. Vyskytuje sa na rôznych častiach tela, ale najčastejšie na tých, ktoré sú vystavené každé leto ultrafialovému žiareniu. Ak sa ochorenie nezachytí včas, môže pre pacienta v súvislosti s možnou tvorbou metastáz aj v iných častiach organizmu znamenať vážne ohrozenie života. Jednou z preventívnych aktivít je Európsky deň melanómu, ktorý bude prebiehať 14. mája.

 

Ako po minulé roky, aj v tomto sa do projektu skrínigového vyšetrenia onko-patologických zmien u obyvateľstva zapojí i Slovensko ako jedna z 34 zúčastnených krajín. Cieľom je šíriť osvetu a upozorňovať obyvateľov na onkologické ochorenia kože. V tento deň sa otvoria pre verejnosť dvere dermatologických ambulancií, ktoré sa do akcie zapoja, a každý záujemca si môže dať vyšetriť znamienka.

 

Zmysel projektu

Všetky samozrejme nemusia byť automaticky problémom. Ten súvisí najmä so zmenami na týchto kožných defektoch, či už tvaru, veľkosti alebo farby. Treba si preto celé telo sledovať počas celého roka a pri podozrení navštíviť kožného lekára. Európsky deň melanómu je jednou z ideálnych príležitostí, ako zistiť aktuálny stav svojej kože a umožniť odborníkom odhaliť možné rizikové situácie. Nebolo by to prvýkrát. „Práve v súvislosti s dňom melanómu, ktorý sa organizuje už deviaty rok, diagnostikovali lekári 43 malígnych melanómov, 11 spinocelulárnych karcinómov a 147 bazaliómov. Celkovo bolo vyšetrených 21 800 pacientov,“ konštatuje doc. MUDr. Vladimír Hagyi, PhD., predseda Fotobiologickej sekcie Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti. Všetci títo pacienti dostali okamžite lekársku odbornú starostlivosť a mnohí si vyriešili problém ešte v samotnom zárodku.

 

Skúsenosť pacienta

„Manželka ma upozornila na pôvodne nenápadne znamienko na chrbte, ktoré malo zrazu nepravidelný tvar,“ hovorí 53-ročný pacient. „Návštevu u lekára som pre pracovné povinnosti stále odkladal, ale v Deň melanómu som zašiel do blízkeho zdravotníckeho strediska. Lekárke sa niečo nezdalo, odporučila znamienko vyrezať. Asi po troch týždňoch som sa po menšom chirurgickom zákroku dozvedel, že ide o malígny melanóm, našťastie v úplnom začiatku, takže som nemusel absolvovať žiadnu chemoterapiu či inú liečbu. Nechcem však ani pomyslieť, čo by so mnou bolo, keby som na vyšetrenie vôbec nešiel. Teraz sa síce v lete už nemôžem opaľovať a pravidelne chodím k špecialistovi na kontroly, ale to je to najmenej, čo musím akceptovať. Stále si pritom uvedomujem, ako blízko som bol omnoho väčšiemu problému, o krajných alternatívach radšej ani neuvažujem.“

 

Pripravte sa na 14. máj

Nezabudnite si urobiť pre svoje zdravie čas a navštíviť niektorú z dermatologických ambulancií. Vyšetrenie je bezbolestné, lekárovi pomáha digitálny dermatoskop i ďalšia technika, napríklad nasnímanie znamienka špeciálnou kamerou a posudzovanie jeho zväčšeného obrazu na monitore počítača. Pozvánka platí pre všetky vekové kategórie. Aj keď sa v minulosti problém malígneho melanómu spájal najmä so staršími ľuďmi, dnes sa vyskytuje už aj u ľudí stredného veku či úplne mladých. Všetky dôležité informácie o akcii  i zoznam špecialistov a zdravotníckych zariadení, v ktorých môžete 14. mája absolvovať bezplatnú prehliadku, nájdete na stránke www.sdvs.sk.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.morguefile.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada