12.03.2020 09:10

Čo riskujeme nedbalosťou v hygiene pri varení?

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Niektoré zdravotné problémy, najmä dedičné chronické choroby, ovplyvniť nemôžeme. Ale mnohé civilizačné dokážeme svojím štýlom života eliminovať. A sú aj také zdravotné ťažkosti, ktoré máme plne v našich rukách. Sú to ochorenia a nákazy, ktoré súvisia s nedostatočnými hygienickým návykmi pri príprave jedla i jeho konzumácii. A tiež pri uskladňovaní potravín a ich manipulácii s neumytými rukami.

Máme na výber. Buď sa budeme disciplinovane riadiť základnými zásadami hygieny v kuchyni vrátane osobnej alebo to necháme na osud a podceníme riziká pokazeného mäsa alebo povrchne umytej pracovnej dosky a noža. Potom si však koledujeme o vážny zásah do nášho organizmu, z ktorého sa môžeme aj dosť dlho spamätávať. Aké sú najčastejšie nebezpečenstvá ako následky nedbalej hygieny v kuchyni?

  • Hepatitída A: Fekálno-orálny prenos, inkubačná doba 10 až 45 dní. Hlavné symptómy sú žltačka, tmavý moč ako aj pocit slabosti.
  • Ťažoba žalúdka, kŕče - už mierne pokazené jedlo môže spôsobiť ťažkosti v trávení, najskôr vracanie a hnačku.
  • Nevoľnosť a vracanie: Prvé symptómy ako ťažoba či hnačka nastúpia krátko po konzumácii nakazeného jedla. Reakcia organizmu je prirodzená, takto sa zbavuje choroboplodných baktérií, ktoré sa zvyknú množiť najmä na zelenine, sladkostiach a v omáčkach.
  • Salmonela: Týfusová salmonela je spojená s horúčkou, ktorá trvá aj niekoľko týždňov. Zdroje infekcie sa prenášajú vďaka nečistej pitnej vody. Netýfusová sa prejavuje hnačkou, nevoľnosťou, zvracaním a brušnými kŕčmi.
  • Kambylobakter: Baktéria sa do organizmu dostane vďaka kontaminovanej vody, surového mlieka alebo produktov zo zvierat. Spôsobuje hnačky, bolesti hlavy a svalov, horúčku a často prítomnosť krvi v stolici.
  • Zlatý stafylokok: K symptómom patria kŕče v bruchu, nevoľnosť, vracanie a vodnatá hnačka. Zdrojom môže byť surové, ale aj varené mäso či ryba, krémom plnené múčniky, mliečne výrobky či zeleninové šaláty.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada