01.03.2016 16:32

Čo ohrozuje obličky detí?

Aktuality

 

Obličky ako dôležitá súčasť vylučovacieho systému sú veľmi citlivým orgánom. Ešte viac to platí pre detský organizmus. Aj u malých detí môže dôjsť z viacerých dôvodov k zlyhaniu tohto orgánu.

Deti sa rodia s anatomicky úplne vyvinutými obličkami, ich funkcie sa však vyvíjajú asi do dvoch rokov veku. Aj preto treba detské obličky chrániť už od novorodeneckého veku správnym životným štýlom. Poškodzuje ich nadmerné solenie, nedostatok tekutín, opakované infekcie močových ciest i užívanie antibiotík a liekov proti bolesti či horúčke.

 

Príliš slaná strava

Soľ je pre obličky detí veľkou záťažou. Ročné deti prekračujú dennú dávku sodíka v priemere o 80 percent. Vo veku troch rokov už deti dostávajú v strave trikrát toľko sodíka ako potrebujú. Prebytočný sodík je záťažou pre detské obličky, ktoré nie sú na taký vysoký príjem dostatočne zrelé. Podľa odborníkov za nadmerný príjem sodíka môžu skryté soli v potravinách. Až dve tretiny prijímanej soli v detskej strave pochádzajú z priemyselne spracovaných potravín ako je presolené pečivo, údené syry, párky, šunka, dochucovacie korenené zmesi a kečup. Úplne nevhodné sú omáčky či polievky z polotovarov. Údeniny a tavené syry majú obsah soli taký vysoký, že už jedna porcia prekračuje povolenú dennú dávku.

 

Pozor na pitný režim

Obličky mnohých detí trpia aj nesprávnym pitným režimom. Voda tvorí až 80 percent celkovej hmotnosti novorodenca, u dospelého človeka je to 60 percent z jeho celkovej hmotnosti. K dehydratácii preto prichádza u najmenších detí veľmi rýchlo. Pritom dostatok tekutín potrebuje dieťa aj na vylúčenie solí a odpadových produktov metabolizmu z organizmu, ktoré sa môžu potom ukladať v telesných tkanivách.

Vhodné tekutiny

 • Číra, nízko mineralizovaná, pramenitá neperlivá voda s obsahom minerálnych látok maximálne 150 – 400 mg/l už u väčších detí.
 • Pre dojčatá vody s označením „dojčenská voda“.

 

Nevhodné nápoje

 • Pre dojčatá vody s vysokou mineralizáciou a s vyšším obsahom sodíka.
 • Voda s obsahom fluoridov nad 1,5 mg/l na pravidelnú konzumáciu pre dojčatá a deti do 7 rokov.
 • Sladené nápoje, pretože predstavujú zbytočný energetický príjem, čím zvyšujú riziko obezity detí, spôsobujú kazenie zubov a okrem toho neuhasia smäd, ale naopak ho podporujú. Navyše prítomné umelé farbivá, umelé sladidlá, konzervačné látky a rôzne ochucovadlá obličky dieťaťa zaťažujú.
 • Kolové nápoje, ktoré okrem zbytočného cukru obsahujú aj kofeín a zvýšený objem fosfátov.
 • Tonikové nápoje pre obsah chinínu.

 

Nebezpečné infekcie

Detské obličky treba chrániť aj predchádzaním infekciám močových ciest u detí a adolescentov. Baktériové infekcie močových ciest môžu obličky vážnym spôsobom ohroziť, najmä ak sa opakujú. Neliečený zápal sa potom zvykne hojiť tvorením jaziev v obličke. Zjazvenie tkaniva by následne po niekoľkých rokoch mohlo viesť k zvrašťovaniu obličiek až k strate ich funkčnosti. Dôsledkom býva potom dialýza a napokon nevyhnutná transplantácia.

Čo pomáha ochrániť dieťa pred infekciami močového ústrojenstva?

 • Budovanie dobrej imunity dieťaťa zdravou a pestrou stravou, pohybom a otužovaním.
 • Pravidelné vyprázdňovanie močového mechúra i čreva prostredníctvom dostatočného pitného režimu, ale aj pohybu.
 • Konzumácia brusníc, ktoré chránia pred infekciou, a príjem probiotík, ktoré zlepšujú stav črevnej flóry a prispievajú k lepšej funkčnosti čriev (najlepšie sú prírodné obsiahnuté v jogurtoch a kyslomliečnych výrobkoch, pre väčšie deti je vhodná aj bryndza a jedlá z kyslej kapusty).

 

Ďalšie možné príčiny poškodenia obličiek:

 • Vysoké dávky alebo nevhodná kombinácia liekov, ktoré sú pre obličky ako pre dôležitý orgán vylučovacieho systému toxínom. Hlavne sú to lieky proti teplote či bolesti – teda tzv. nesteroidné protizápalové lieky, a tiež antibiotiká a chemoterapeutiká.
 • Vrodené chyby vylučovacieho systému, do ktorého sa zaraďujú aj obličky, patria medzi najčastejšie vývojové poruchy, vyskytujú sa u  5 – 10 percent živonarodených detí. Frekventovaným dedičným ochorením je polycystická choroba obličiek, kedy sa tento orgán v priebehu života zväčšuje a môže vážiť až niekoľko kilogramov. Výsledkom je ubúdanie funkčného tkaniva a zlyhávanie obličiek.

 

Poznámka:

Deti a ochorenia obličiek sú aj hlavnou témou tohtoročného Svetového dňa obličiek, ktorý si pripomenieme 10. marca. Oficiálnym partnerom Svetového dňa obličiek na Slovensku je  spoločnosť Sanofi, ktorá svojou účasťou na vzdelávaco-preventívnom projekte poukazuje na význam prevencie s cieľom odvrátiť hroziace zdravotné riziká.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada