28.03.2016 14:03

Čo jesť počas nočnej?

Varenie – Správna výživa

 

Všeobecne panuje názor, že najesť sa v noci je poriadne nezdravé. Ale čo tí, ktorí absolvujú pravidelne nočné smeny a služby? Ako sa vlastne majú stravovať zdravotníci, záchranári, pracovníci elektrární či tlačiarní a ľudia ostatných profesií, ktoré si vyžadujú prítomnosť na pracovisku počas celej alebo minimálne časti noci?

 

Všetci títo ľudia majú už mierne rozhádzaný biorytmus pre obrátený denný režim a nevhodnou stravou si fungovanie organizmu môžu ešte skomplikovať. V každom prípade platí, že ani počas nočnej služby sa netreba vzdávať jedla, pretože človek potrebuje energiu pre prácu rovnako v noci ako cez deň. Pred odchodom z domu je dobré dať si teplú večeru a pre ďalšie teplé jedlo je potom vhodným časom polnoc. Môžu to byť zapečené cestoviny a zelenina so syrom, netučná ryba, hydina pripravená diétnejšie na pare či na grile i dusené chudé mäso. A ako príloha ryža, zemiaky či cestoviny. Kto nepotrebuje teplý pokrm, môže si do práce doniesť dostatočne veľkú porciu šalátu, v ktorom figuruje zelenina, syr, kurča a cestoviny. Alebo naopak, prihreje si za tanier hustej polievky, ktorá výborne zasýti.

Asi dve hodiny pred koncom služby je priestor na nočný olovrant či desiatu. Ponúkajú sa jogurty, zakysané mliečne výrobky, prípadne krajec chleba so šunkou, syrom a s čerstvou zeleninou, napríklad s paradajkou a ľadovým šalátom.

Nezabúdať na tekutiny

Dôležitý je ipitný režim, aj prísunom tekutín si udržujeme bdelosť a koncentráciu v nočných hodinách. Ku vhodným patria ovocné čaje, nesýtené minerálne vody s pár kvapkami citrónovej šťavy alebo riedené džúsy. Ale pozor na silný čierny či zelený čaj a na kolové, najmä energetické nápoje! Organizmus aktivujú až príliš. Kto si nechce odprieť jednu kávu, tak pri obrátenom režime sa má orientovať podľa hodiny, kedy sa ukladá na spánok. V takom prípade si jednu môže vypiť aj v noci, ale najneskôr 4 až 5 hodín predtým, než si ľahne do postele.

Poznámka:

Situácia sa dramatizuje u človeka s dispozíciou pre nadváhu, ktorú nepravidelné a nesprávne stravovanie ešte podporuje. Buď si niekto nosí do nočnej služby ťažké jedlá ako rezeň či segedínsky guláš s knedľou alebo neje takmer nič a po príchode domov tesne pred spaním skonzumuje všetko, čo v chladničke nájde. A kilogramy sa nabaľujú. Zabezpečenie správneho stravovacieho režimu počas noci by malo problém s vlčím hladom odstrániť. Po príchode domov stačí dať si už len ľahké raňajky, absolvovať rituál s hygienou a ísť spať.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada