09.11.2016 12:48

Chcete byť stále kosť?

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Dobre a dlho mladistvo vyzerať nestačí. V tele môžeme mať skrytého nepriateľa. Chronické ochorenie, ktoré zhoršuje funkčnosť našich kostí. Dôležité je preto mať aj zdravé kosti a pohybový aparát, ktorý nám umožní byť vitálnymi nielen v mladosti, ale aj neskôr.

Vápnik je základnou stavebnou zložkou kostí, no rovnako zohráva dôležitú úlohu pri činnosti srdca, svalov, nervov a zrážaní krvi. Ak dôjde k poklesu hladiny vápnika v krvi, telo si ho dopĺňa z kostí. Tie sú vlastne neustále záložnou zásobárňou vápnika, odkiaľ si ho v prípade potreby telo odoberie, čo však má vplyv na samotné kosti -  sú poróznejšie, krehkejšie, čím sa zvyšuje riziko zlomenín. Dôsledkom je osteoporoza.

 

Vápnik sa nachádza...

... vo všetkých potravinových zložkách. Jeho najvýznamnejším zdrojom je mlieko a mliečne výrobky, bohaté na vápnik sú aj rastlinné zdroje ako mak, lieskovce, vlašské orechy či sója a aj niektoré minerálne vody. Zabezpečiť potrebný denný prísun vápnika v strave nemusí byť ale vôbec jednoduché. V tom prípade môže pomôcť vápnik v tabletkách, ktorý dostať v lekárni. A dnes už môžeme siahnuť aj po prírodnom vápniku, ktorý je najlepšou voľbou. Má o 30% vyššiu vstrebateľnosť ako vápnik vyrobený chemickou reakciou a navyše obsahuje aj základné minerálne prvky, ktoré vstrebávanie vápnika podporujú a to horčík, fosfor, selén a mangán. Neobsahuje však žiadne prídavné chemické látky, ktoré by organizmus zaťažovali.

Nezabudnite na správnu kombináciu...

... vápnika a vitamínov K2 a D3. Tak znie najnovšie odporúčanie lekárov, ktorí sa čoraz častejšie stretávajú s ženami v produktívnom veku bojujúcimi s osteopéniou či s osteoporózou. „Dôvodom je nielen prehnaná túžba po štíhlosti, jednostranné diéty, ale aj nedostatok pohybu a nadmerné pitie nápojov s kyselinou fosforečnou,“ hovorí endokrinologička MUDr. Dagmar Prokešová z Bratislavy. „Dnešné moderné ženy sú síce sčítané a vedia, že by mali dbať na dostatočný príjem vápnika, ale len máloktorá z nich vie, v akej kombinácii by mali vápnik užívať, aby sa vstrebal tam, kam má, teda do kostí a zubov,“ dodáva.

Je dôležité vedieť, že vápnik spolu s vitamínmi K2 a D3 vytvárajú dokonalú súhru pre zdravie našich kostí. Aby boli pevné a odolné, potrebujeme základný stavebný materiál a tým je vápnik. Avšak len jeho samotné užívanie nestačí. Na zabezpečenie rovnováhy v organizme musíme nasmerovať vápnik tam, kde je pre telo prospešný a k tomu potrebujeme tú správnu kombináciu vápnika, vitamínu K2 a vitamínu D3. Kým vitamín D zabezpečuje samotné vstrebávanie vápnika do krvi, vitamín K2 „dohliada“ na to, aby sa vápnik dostal tam, kam treba, teda do kostí a zubov.

Už v mladom veku

„Mnohým ženám diagnostikujeme osteopéniu, čo je predstupeň osteoporózy, náhodne. Po neškodnom zakopnutí či inej bežnej činnosti si zlomia zápästie či stavec a skončia u mňa v ambulancii. Po ošetrení zlomeniny by malo nasledovať dohľadanie príčiny zlomeniny a komplexná  liečba, ktorej súčasťou je aj zvýšený príjem vápnika v kombinácii s vitamínmi,“ upozorňuje ortopéd a traumatológ MUDr. Tomáš Kubranský. Najmä mamičky malých detí by si mali uvedomiť, že vápnik je v detskom veku veľmi dôležitý. Deti rýchlo rastú a detstvo a obdobie puberty je rozhodujúce v tvorbe kostnej hmoty, pretože vápnik sa ukladá do kostí len približne do 35 rokov. Potom sa už z kostí len odčerpáva.

 

Viete, že...

  • ... s pribúdajúcim vekom schopnosť využitia vápnika klesá? Dôvodom je nižšia schopnosť tenkého čreva absorbovať vápnik.
  • ... denná odporúčaná dávka vápnika u dospelého v prípade zlomeniny je asi 1 500 mg na deň a že tehotná, dojčiaca a žena v menopauze ho potrebuje ešte viac?
  • ... prejavom dlhodobého nedostatku vápnika u detí je poškodená tvorba a rast kostí a zubov, časté zubné  a nižší vzrast oproti rovesníkom?

 

Na internetovej stránke www.somstalekost.sk nájdete všetky informácie, ktoré vám pomôžu „zostať kosťou“ do vysokého veku.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: everystockphoto.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada