18.03.2015 15:30

Bylinková záhradka v kuchyni

Zelený domov - Vitamíny z črepníka

 

Čerstvé bylinky nie sú len súčasťou modernej kuchyne, majú aj veľa iných využití. Pestovanie byliniek doma, či už na záhrade, balkóne či v byte, je stále populárnejšie. Ako a kde bylinky správne pestovať a na čo všetko ich môžete využiť?

Bylinky majú široké využitie. Dôležité je, že sa dajú používať čerstvé aj sušené. Keď nestihnete úrodu spracovať, je možnosť ich skladovať suché relatívne dlhý čas. Bylinky majú široké využitie v kuchyni ako korenie, prísada do šalátov alebo dochucovadlo pizze. Sú vhodné aj do nápojov, ako sú smoothies alebo do koktejlov, veľmi obľúbené je napríklad mojito pripravované z mäty. Mnohé druhy sú vhodné na prípravu najrôznejších čajov, najmä liečivých. Veľa byliniek má totiž nenahraditeľné liečivé účinky a sú hojne využívané nielen v medicíne. Sušené ich môžete nechať rozvoniavať vo vašom šatníku, byte či dome. Prečo si teda neurobiť bylinkovú záhradku priamo v kuchyni a mať tak bylinky neustále po ruke?

 

Dôležitý je výber byliniek

„Ideálnym obdobím na pestovanie byliniek je jar, kedy je vhodné začať s výsevom čo najskôr, okrem iného kvôli predlžovaniu dní a zvyšujúcemu sa množstvu slnečného svitu,“ hovorí Dan Brychta, odborník z oddelenia Záhrada v Hornbachu a dodáva: „Pri pestovaní byliniek doma sa zamyslite najmä nad voľbou nádoby a miesta jej uloženia. Tovar vyberajte tam, kde vám pomôžu určiť nádobu vhodnú na vaše podmienky. V špecializovaných predajniach nájdete veľkú ponuku kvetináčov všetkých možných veľkostí.“ Najdôležitejšie sú však samotné bylinky. Odporúča sa kupovať už predpestované bylinky, nie však zo supermarketu, tie sú určené skôr na okamžitú spotrebu. Často sú vysadené v nekvalitnom substráte a krátko po tom, ako si ich donesiete domov, ich môže napadnúť pleseň. Výpestky byliniek nakupujte tam, kde ich predávajú v dobrej kondícií a optimálne zavlažené.

 

Čo všetko ešte potrebujete

Na pestovanie byliniek si zaobstarajte vhodnú zeminu s prídavkami rašeliny. Zemina pre bylinky pestované doma by mala byť dobre priepustná a bohatšia na živiny, než tá využívaná  pri pestovaní na záhonoch. Vhodné môže byť aj organické hnojivo, ktorým môžete podľa potreby hnojiť raz za dva týždne. S výberom vhodných hnojív aj substrátov vám radi poradia v každom záhradníckom centre, kde ich zaobstaráte špeciálne na tieto účely. Výbornou pomocou je aj drobné záhradnícke náčinie. Pri pestovaní byliniek potrebujete najčastejšie záhradnícke nožnice, lopatku a sádzací kolík.

 

Bylinky sú nenáročné

Len čo sú bylinky zasadené, je potrebné sa o ne dobre starať. Aj napriek tomu nie sú na údržbu ani zďaleka také náročné ako ostatné izbové rastliny. Slnečno majú radi bylinky ako materina dúška, šalvia, oregano, rozmarín či levanduľa a medovka. Tieto byliny je vhodné zasiať na jar či cez leto. Tieň alebo polotieň je vhodný pre mätu, šťaveľ, trebuľku a ligurček. No ak sa rozhodnete pre pestovanie doma či v skleníku, môžete na siatbu zvoliť akékoľvek obdobie a akúkoľvek bylinku.

Ako často zalievať

Bylinky pestované doma majú väčšie nároky než tie pestované na záhone. Vyžadujú síce častejšiu zálievku, ale zároveň nie je dobré ich príliš prelievať. Musíte sami vysledovať, koľko vody bylinky potrebujú, aby nestáli vo vode alebo naopak aby neboli suché. Je dobré sa riadiť pravidlom polievať často, ale menej. Na dno nádoby môžete umiestniť vrstvu z hrubšieho piesku alebo štrku. To zabezpečí dostatok vzduchu pre korene a zabráni trvalému podmáčaniu. Bylinky pravidelne oberajte a zaštipujte.

 

Tri rýchle bylinkové rady

  • Pokiaľ môžete, strihajte bylinky tesne pred použitím.
  • Zalievajte ich mierne, ideálne ku koreňom, nie zvrchu kvetináča.
  • Odstrihávajte vždy celé výhonky, nie samotné listy, rastliny tak zostanú dlhšie pekné.

 

FOTO: archív

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada