22.07.2018 12:39

Bodnutí žihadlom

Domácnosť – Nevítaný hmyz

 

Tráviť krásne letné mesiace nemusíme iba pri mori. Dobrou voľbou je aj prírodné prostredie. No rozkvitnuté lúky neprilákajú do svojho náručia len dvojnohé bytosti, ale aj celú rotu lietajúceho hmyzu. A tak okrem kochania sa krásou horskej scenérie musíme počítať aj s možným stretom so sršňom alebo s osou.

 

Bodnutie síce riadne zabolí, ale bežne dokážeme následky útoku drobného agresora bez ťažkostí vyriešiť. Problém nastáva, ak je takto poštípaný človek s alergiou. V jeho prípade môže nastať život ohrozujúci anafylatický šok najmä, keď bodnutí dostane viac. K takejto situácii dochádza, ak sa ocitneme v blízkosti včelieho úľa alebo osieho hniezda.

 

Jed ako obrana

Bodavý hmyz sa vlastne bráni útokom. Platí to najmä pre včely a čmeliaky, osy a sršne sú agresívnejšie, útočia aj bez podnetu. Pri bodnutí hmyz vypustí do rany jed, ktorý spôsobuje menší opuch a sčervenanie postihnutého miesta. Po krátkej dobe bolesť odznie a po pár dňoch sa ranka zacelí, úľavu zabezpečí obyčajný studený obklad. No u alergika môže bodnutie hmyzom vyvolať veľmi rýchlo masívnu reakciu. Začína svrbením v oblasti uší a dlaní, pokračuje výskytom žihľavky po celom tele alebo človek začne dusiť, opuchne mu tvár či ústna dutina, môže mať bolesti brucha a zvracať, prípadne stratiť vedomie. Najviac nebezpečné je preto bodnutie v ústach či v krku alebo v blízkosti dýchacích ciest, vtedy jed účinkuje najrýchlejšie.

Ako sa brániť

  • V prvom rade máme podobný problém predvídať. Ak zaregistrujeme letiaci hmyz v v našej blízkosti, správajme čo najpokojnejšie a nerobme prudké pohyby. Vehementným odháňaním, čo je však prirodzená reakcia, môžeme vyprovokovať útok s následkom uštipnutia.
  • Dávajme si pozor aj na trhovisku, kde hmyz lákajú kopy ovocia na pultoch, aby sme okrem zrelej slivky nekontaktovali aj včelu, ktorá si pochutnáva na ovocnej šťave.
  • Pri zbere ovocia v záhrade nezabúdajme na pracovné rukavice.
  • V prírodnom prostredí nechoďme bosky a vzdajme sa oblečenia čiernych alebo veľmi žiarivých farieb či s kvetinkovým vzorom, ktoré včely či sršne zaručene priláka.
  • Priťahovať ich môže aj vôňa parfumu, radšej sa preto nasprejujme repelentom, ktorý ich má odpudiť.
  • Nebezpečné je tiež nedávať pozor pri konzumovaní jedla alebo pití tekutín, najmä sladkých nápojov, pretože v pohári môže plávať maškrtná osa.
  • Alergici, ktorí vedia o svojej alergii na konkrétny hmyz, by si na výlet do prírody alebo pobyt v horskom prostredí mali zabaliť aj antihistanimikum alebo dokonca pohotovostný balíček s autoinjektorom s obsahom adrenalínu, ktorý eliminuje pôsobenie jedu a zabráni anafylaktickému šoku. Problémom je, keď človek o svojej alergii nevie alebo keď hmyz napadne dieťa. V takom prípade sa snažíme vyhľadať čo najskôr lekársku pomoc. Ak sa objavia problémy s dýchaním, postihnutému človeka dáme ľadový nápoj a na hrdlo mu priložíme studený obklad.

Rozdiely v správaní hmyzu:

  • Včela zabodne svoje zahnuté žihadlo do podkožnej vrstvy ako harpúnu, ale to je jej koniec, pretože keď sa snaží uviaznuté žihadlo vytiahnuť, príde oň i o kus zadočka a zažívacieho trakte, následkom čoho uhynie.
  • Žihadlo osy a sršňa je naopak hladké ako šabľa, takže ho po bodnutí bez problémov vytiahnu a majú tak šancu bodnutie zopakovať viackrát.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada