25.04.2019 09:41

Ako zvládnuť tehotenstvo v pohode?

Mamina – Som tehotná

 

Tehotenstvo je jedným z najkrajších období v živote ženy. Deväť mesiacov sa tešíte, chystáte sa na bábätko, prežívate rôzne emócie, pripravujete sa na materstvo. Ocitáte sa v „inom svete“ a meníte postupne svoje priority a rebríček hodnôt. Je to síce krásne obdobie, ale prináša so sebou veľa zmien a nie vždy len príjemných. V tomto období sa častejšie stretávame s únavou, problémami s trávením a viacerými inými ťažkosťami. Všetko sa však dá zvládnuť aj vďaka dobrým radám odborníčok.  

Železné dámy so železným zdravím

Budúce mamičky často trápi únava, najmä na začiatku prvého a na konci tretieho trimestra. Únavu spôsobujú nielen hormonálne zmeny či záťaž na organizmus, ale aj deficit železa. „V tehotenstve je železo obzvlášť dôležité. Jeho nedostatok sa prejavuje najmä únavou, podráždenosťou, ospalosťou, bledosťou či celkovou slabosťou a môže prispieť k zvýšenej frekvencii potratov alebo predčasných pôrodov, prípadne k  spomaleniu rastu plodu,“ vysvetľuje hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva pre pôrodnú asistenciu Elena Drapáčová a zároveň dodáva: „Aby bol prísun železa adekvátny, je vhodné konzumovať kvalitné hovädzie, bravčové a hydinové mäsko,  strukoviny, celozrnné potraviny, orechy, zeleninu, ovocie, červenú repu. Absorpcii železa pomáha vitamín C a naopak jeho absorpciu spomaľuje tanín v čiernom čaji či kofeínové nápoje.“

 

Malé porcie zmiernia rannú nevoľnosť

Hormonálne zmeny v tehotenstve môžu byť príčinou nauzey a vracania, ktoré sa vyskytuje na začiatku tehotenstva a väčšinou sa stráca príchodom druhého trimestra. Únava a prázdny žalúdok tomu neprospieva. Ako tomu predísť? „Úplne sa toho asi nezbavíte, musí to prejsť, ale môžete to zmierniť napr. častejším prijímaním potravy v menších dávkach. Ráno, ešte predtým, ako vstanete z postele, si dajte suchár či  sušienku,“ radí na predpôrodných prípravách budúcim mamičkám Elena Drapáčová z Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D. Roosvelta v Banskej Bystrici. Ak je nevoľnosť silná a nadmerne vraciate, určite navštívte lekára. Neutíchajúce vracanie môže spôsobiť úbytok hmotnosti, dehydratáciu. Napínanie na vracanie “dráždi“ maternicu a môže byť príčinou vyvolania kontrakcií maternice – potratu či predčasného pôrodu.

 

Pálenie záhy či zápchu zmiernia aj čaje

Hlavne v treťom trimestri sa spomaľuje trávenie, čo spôsobuje pálenie záhy a niekedy až bolesť žalúdka. Príčinou je znížené napätie svalstva zvierača pažeráka, ktoré sa pomalšie uzatvára, a tak sa žalúdočná kyselina vracia späť a spôsobuje nepríjemné pálenie. „Ženám vždy radím, aby nejedli tesne pred spaním, obmedzili citrusy aj čokoládu. Ak začne záha páliť, problémy zmierni šťava zo surového zemiaka, mandle aj medovkový čaj. Aj žuvanie žuvačky po jedle môže pomôcť. Pálenie záhy môžete ovplyvniť a zmierniť tým, že si počas spánku dáte hlavu do vyššej polohy,“ odporúča Elena Drapáčová. Počas tehotenstva telo pohlcuje viac tekutín, vďaka čomu sa spomaľuje peristaltika čriev a môže vás potrápiť aj zápcha.

Dôležité je preto prijímať dostatok tekutín (voda, zelený čaj), ovocie, zeleninu, vlákninu, kyslomliečne produkty, sušené slivky, ľanové semiačka. Nepoužívajte však preháňadlá!

 

Buďte v pohode

Tehotenstvo nie je choroba. Pre telo je to však nový, iný stav a nemôžeme od neho očakávať také výkony ako pred otehotnením. Hoci nás vie potrápiť, obrať o energiu a pohodu, netreba sa tomu poddávať. Dôležité je pozitívne myslenie, pokoj na duši a úsmev na tvári. Počúvajte svoje telo, doprajte mu dostatok spánku, čerstvý vzduch, prechádzky. Energiu vám dodá aj krátky oddych s vyloženými nohami.

 

FOTO: archív, www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada