28.05.2018 09:12

Ako upratať ortuť

Domácnosť – Údržba a upratovanie

 

Malá nehoda a predsa veľký problém. Ak sa rozbije tradičný teplomer alebo žiarivka, do prostredia sa dostane menšie množstvo ortuti a kontaminuje ho.

Ortuť je vysoko jedovatý a toxický kov s obsahom neurotoxínu, ktorý v tele človeka môže narušiť funkcie vegetatívnej a centrálnej nervovej sústavy. Dôsledkom zvýšenej hladiny ortuti v tele býva bolesť hlavy, nespavosť, znížená schopnosť vyjadrovať sa, strata zraku i sluchu, depresia, zhoršovanie pamäti. Je to situácia obzvlášť nebezpečná pre tehotnú ženu, pretože ortuť môže spôsobiť mentálne poškodenie dieťaťa. Náhle požitie väčšieho množstva ortuti má za následok bolesti brucha, kŕče, hnačky a poškodenie obličiek a pečene. A pri chronickej expozícii hrozí vážne oslabenie imunity, prípadne rozvoj Parkinsonovej alebo Alzheimerovej choroby.

 

Ak sa rozbije zdroj ortute

Ako je to pri rozbití ortuťového teplomera? Vdýchnutie aj malého množstva ortuťových pár stačí na poškodenie sliznice respiračného systému a akútne zápaly pľúc a dýchacích ciest. Ako pri podobnej domácej havárii správne postupovať, aby sme zabránili kontaminácii nás samotných i ostatných členov rodiny?

  • V prvom rade otvoríme okno, aby sa ortuťové pary čo najskôr vyvetrali.
  • Potom si dáme pred akoukoľvek činnosťou na ruky pracovné rukavice, ortuť sa totiž môže do tela dostať aj cez kožu a potom sa krvou šíriť do nervového systému. Väčším rizikom sú mastné ruky, pretože tento kov je rozpustný v tukoch. Múdre je dať si počas upratovania na tvár rúšku alebo aspoň previazať cez ústa a nos kus textílie, aby sme sa nenadýchali jedovatých pár. Po skončení likvidácie ortuti si treba ruky aj pri použití rukavíc dobre poumývať.
  • Musíme zabrániť ďalšiemu rozptylu ortuti, preto rozbehané kvapky kovu skúsime odstrániť navlhčeným savým papierom alebo nasatím do injekčnej striekačky. Buďme dôslední a skontrolujme aj priestor pod nábytkom, kde sa dynamické kvapky ortuti mohli zakotúľať. Ak sa kov dostal na koberec, pomôže zinkový prášok alebo síra, ktorou postihnuté miesto posypeme. Vďaka chemickej reakcii vznikne amalgan. Je to pevná látka, z ktorej sa už neuvoľňujú nebezpečné pary a ktorú môžeme povysávať. Papierové vrecko s nepríjemným obsahom z vysávača hneď vyberieme a zavrieme do igelitového vrecka.
 

Kam s jedovatou ortuťou

V žiadnom prípade ju nevyhadzujeme do odpadu alebo nesplachujeme do kanalizácie, lebo by kontaminovala vodu a pôdu. Savý papier s kvapkami ortuti, naplnenú striekačku i zvyšky rozbitého teplomeru alebo žiarivky vložíme do skleneného pohára alebo fľaštičky, ktorú dobre uzavrieme a odnesieme do zberne odpadov alebo do špecializovanej firmy na likvidáciu nebezpečných látok. Zoznam nájdeme napríklad na webovej stránke firmy.abcsk.sk/ekologia-a-odpady a mnohé užitočné informácie na stránke Ministerstva životného prostredia SR www.minzp.sk.  Ale menšie množstvo by mali prijať aj v lekárni, kde sa u nebezpečnú zásielku postarajú a odovzdajú konkrétnej firme. Vrecko z vysávača odnesieme do zberného dvora odpadov a pracovníka upozorníme na prítomnosť ortuti z teplomeru alebo zo žiarivky.

Malá preventívna rada:

Možno bude lepšie pozbierať všetky ortuťové teplomery v domácnosti, hoci sú funkčné, a odniesť ich do lekárne. Ak neuspejeme, skúsme to u ochotnejšieho lekárni o ulicu ďalej. A hlavne si treba kúpiť digitálny teplomer, ktorý je bezpečný a v poskytovaní informácii o teplote operatívnejší.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada